avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate ileanabogdaneci

Activitate ileanabogdaneci

Răspuns la discuția Recuperare cheltuieli de judecata
Institutia la care lucreaza ia pus poprire in baza sentintei judecatoresti. Da, am castigat in instanta si cheltuielile de judecata prin hotarare definitiva. va multumesc
Buna ziua, am o problema legata de un dosar de pensie alimentara pe care am reusit sa o obtin dupa ce am actionat in instanta. Paratul nu a vrut sa dea de buna voie si intr-un final institutia in care lucreaza i-a pus poprire pe salariu. Nu pot insa sa recuperez cheltuielile de judecata. Institutia respectiva nu poate popri si cheltuielile de judecata. Invatati-ma cum sa procedez, in contextul in care paratul a fost instiintat prin recomandata dar refuza sa o ridice. Va multumesc mult. Sa aveti o zi buna!
Buna ziua, as vrea sa imi raspundeti la o intrebare: salariatele au dreptul la tot concediul de odihna din timpul unui an calendaristic sau proportional cu timpul lucrat pana la inceperea concediului medical de sarcina?Daca se poate sa imi dati si legislatia actuala care reglementeaza aceasta situatie. Lucrez intr-o institutie publica, sector bugetar. Va multumesc mult pentru amabilitate!
sa aveti o zi buna!
Buna ziua, as vrea sa stiu daca o persoana care este in Concediul de odihna o perioada de trei saptamani beneficiaza in aceasta perioada de indemnizatie, tinand cont de faptul ca ea este inclusa in salariul de baza?
Persoana care ii tine locul nu poate beneficia de aceasta indemnizatie?
Multumesc anticipat ptr raspuns!
Discuție vecime in munca
Buna ziua, va deranjez cu o intrebare legata de vechimea in munca: este vb despre o persoana care si-a urmat sotul in strainatate intr-o misiune diplomatica o perioada de 2 ani. Perioada in care a fost plecata se considera vechime in munca? Mentionez ca la data plecarii si-a facut cerere de concediul fara plata. Multumesc anticipat ptr. raspuns!

Buna ziua, as dori sa aflu cat timp o persoana poate ocupa functia de sef de birou interimar? In afara de faptul ca pana la ocuparea postului prin concurs, stiam ca nu poate fi detinuta mai mult de 3luni de 3 ori consecutiv. Va rog sa imi spuneti cum este corect si legea care reglementeaza aceasta situatie Va multumesc anticipat!