Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CO ptr salariatele insarcinate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CO ptr salariatele insarcinate

Buna ziua, as vrea sa imi raspundeti la o intrebare: salariatele au dreptul la tot concediul de odihna din timpul unui an calendaristic sau proportional cu timpul lucrat pana la inceperea concediului medical de sarcina?Daca se poate sa imi dati si legislatia actuala care reglementeaza aceasta situatie. Lucrez intr-o institutie publica, sector bugetar. Va multumesc mult pentru amabilitate!
sa aveti o zi buna!
1. Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

2. Dispozitia respectiva nu mai este aplicabila dupa ce Curtea Europeana de Justitie, printr-o hotarare preliminara pronuntata la data de 20 ianuarie 2009, a dat o interpretare dispozitiilor art. 7 din Directiva 2003/88. Prin urmare concediu medical nu mai diminueaza concediul de odihna.

3. In concluzie, concediul medical nediminuand durata concediului de odihna, salariata va avea dreptul la concediul de odihna pentru anul 2013 si pentru perioada in care se afla in concediu de maternitate.