avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters239902

Activitate ContSters239902

Va multumesc!:thumbup:
Va salut
Am castigat procesul dar paratul a redeschis procesul la Bucuresti (unde locuieste) pe un alt articol de lege ( reinterpretand adevaratul sens al articolului spre folosul sau ). Judecatoria Ilfov a spus ca nu tine de jurisprudenta sa si a trimis dosarul la judecatoria din orasul meu unde am primit ca sentinta .
Dosar Civil
Solutie: Admite cererea de abtinere. Irevocabila.Pronuntata in sedinta publica, azi,
Amână cauza
Solutie: cerere de abtinere
Va rog sa imi spuneti ce inseamna sentinta asta si ce trebuie eu sa fac ? ptr. ca judecata va avea loc peste cateva zile .
Multumesc anticipat!

Va salut
Am 18 ani sunt in clasa a 12-a acum o saptamana am castigat procesul cu tatal meu am cerut 20% pana la terminarea studilor dar nu mai tarziu de 26 de ani .
Va intreb peste un an va trebui sa il dau dinou in judecata si sa dovedesc ca am intrat la facultate si ca vreau pensie pana cand termin facultatea? deci un nou proces?sau acest proces castigat saptamana trecuta este suficient si probabil va trebui sa dovedesc la serviciu lu taicamiu cu adeverinta de la facultate ca sunt student?
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Mostenire
Sa cumperi cu 15 mi euro si sa vinzi cu 42 de mi siut fiind ca pretul pietei este peste 45 de mi...
Asta nu insemna ca ai cumparat cu un pret neserios ? ca l-ai fraierit pe cel de la care ai cumparat?
Discuție Mostenire
Va salut
Va rog sa imi spuneti daca am vreo sansa de castig in urmatoarea cauza:
Tatal meu a murit si la inmormantare am aflat de la cel care il ingrijea ca i-a vandut casa in perioada in care a stat la el. Desi acesta primea oata cu pensia tatei care era de 1000 de lei si chiria de pe apartamentul tatei de inca 1000 de lei. A vandut pe ascuns in 2008. Fara sa ma informeze pe mine.
De la cartea funciara am copia contractului de vanzare cumaparare dintre tata si cel care la ingrijit. Ingrijitorul a cumparat de la tata cu 15 mi de euro apartamentul cu 2 camere iar peste 6 luni la vandut cu 42 mi de euro.Se stie ca in 2008 a fost o explozie de preturi la case.
Tatal meu era alcolic si nu se misca din pat dar ingrijitorul a avut grija sa il scoata eligibil psihic. La inormantare nu a vrut sa imi dea nici un act al tatei, nici un contract nici un act medical care le detinea.
Ma intereseaza daca pot sa il dau in judecata eu fiind unicul mostenitor al tatei acesta fiind doar o ruda de gradul 2 (este cumnat, sotul surori moarte a tatei).
Se incadreaza la vanzare neserioasa si este caz penal?
Sau se incadreaza la donatie mascata si a pus un pret neveorosimil pe apartamanet?
In 2008 apartamentul tatei se vindea cu peste 40 mi euro.
Ce sanse am sa castig inapoi casa tatei eu fiind unic mostenitor? parinti mei au divortat cand aveam 10 ani si nu s-au mai recasatorit niciodata.
Vreau sa cer anularea vanzarii ca sa imi recuperez casa tatei....nu am martori si nici acte singurele acte fiind copiile de cartea funciara de vanzare a casei si certificatul de deces si certificatul de nastere a tatei si copia dupa buletin, si certificatul meu de mostenitor avand ca obiect concesiunea pe locul de veci al tatei. Atat am recuperat.
Ce sanse am de castig?

Multumesc anticipat.
Multumesc frumos!:D
Va salut
Va rog sa imi spuneti daca conteaza la ce facultate intru de stat sau particulara cu taxa sau fara taxa, ca sa primesc in continuare pensie de intretinere?
Daca intru la facultate particulara la zi cu taxa, mai primesc pensie de intretinere pentru perioada de studii.?
Multumesc anticipat!