avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate miruna88

Activitate miruna88

Răspuns la discuția Mostenire
dar in cazul proprietatilor ramase de la matusa mea pe care am inmormantat-o?, sora ei imi face acte pe bunurile ei........
Discuție Mostenire
Tatal meu a avut un frate si doua surori. Fratele lui a decedat acum ceva timp. De curând a murit si o soră. Eu m-am ocupat de inmormantarea ei, de toate cele

necesare, am ingriit-o nainte cat a fost bolnava, vecinii sunt martori. Batrana care a murit, matusa mea, mai are o sora, ele locuiau gard in gard, vecine, nu au

copii. Acum as vrea sa am grija si de matusa ramasa in viata. Daca ea se prapadeste, tatal meu, fratele ei ar fi singurul mostenitor, nu? Cum ele doua nu au avut

copii, raman in discutie copiii tatalui meu, adica eu si fratele meu dar si alti doi copii si sotia fratelui tatalui meu, unchiul meu, care este mort. Cum as putea

proceda, matusa mea ramasa in viata, ar dori sa-mi faca acte, dar se apropie de 90 de ani si uneori nu este lucida. De inmormantare nu s-a ocupat nici un nepot de al

batranelor cum ar veni, in speta, fratele meu sua verisorii, dar la avere toti vor drept. Ce cale legală să aleg?
Un individ a deschis pagina pe internet cu numele cuiva, complet, fotorafie, de fapt se foloseste de o legitimatie personala, adevarata. Acolo il invinovateste de inselaciune. E vorba de un fost asociat al acelei persoane, din razbunare. Cine cauta pe google numele lui gaseste caeste informatii, are belele acum sila serviciu.





Răspuns la discuția Disparut..fara urma
locuia cu noi..ii lipsesc 2 randuri de haine, laptopul..lucruile "normale" pentru o deplasare la bucuresti cu seful.....
Răspuns la discuția Disparut..fara urma
am declarat in mod oficial diapritia..cu dosar, declaratii, poza lui..politia sustine ca e dat disparut pe toata tara...si ne spune acelasi lucru: daca era minor..procedurile erau altele sau daca avea vreo infractiune pe numele sau, dar nu are..seful nu a depus nici o plangere....In ce situatie putem cere sa i se umble in e-mail sau sa i se verifica contul, ori sa ii fie localizat telefonul mobil. sa inceapa o ancheta..de ce s-a deschis acel cont pe numele lui daca el nu avea forma legala de lucru. sa aflam ce rol are seful in toata povestea asta.....
Am nevoie de sfatul unui avocat. Pe data de 2 februarie fratele meu a plecat de acasa motivand ca pleaca la Bucuresti cu seful lui - mare "smecher" in oras . NU STIM NIMIC de el. seful lui sustine ca nu a plecat nicaieri cu el ba mai mult sustine ca ii lipsesc niste bani. fartemele meu lucra de 2 luni acolo fara forme legale si cu toate acestea i s-a facut pe numele lui un cont..platit de sef, prin care se trimiteau bani la Bucuresti. afacerea domnului se refera la co casa de pariuri sportive si e luata in franciza. am fost la politie, politia sustine ca e dat in urmarire dar pentru ca e major procedurile "ii lega de maini". seful desi sustine ca ii lipsesc banii aia, nu a facut nici o declaratie impotriva lui..motivand ca "e baiat bun"/ intre timp am aflat ca acolo se faceau multe treburi "necurate" ne gandim serios ca daca cei de acolo [Editat - nu are relevanta] i-au putut face ceva, s-au luat poate de la ceva. dat fiind faptul ca seful e mare in oras, se stie de ani buni si cu politia. mentionez ca fratemele meu este o persoana respectata si cunoscuta, a lucrat in mass-media. e clar ca a "intrat" in ceva necurat. sunt 3 sapt de cand nu da un semn. am apelat acum la politia judetean..in ideea ca politia locala e mana in mana cu seful lui. e normal ca politia sa faca doar atat? nu stim incotro sa o apucam.....
pe ce baza un angajator il deleaga pe angajatul X sa trimita bani, daca omul ala nu are nici o forma de angajare, contract prestari servici, carte de munca..NIMIc. DC TREBUIA UN CONT PE NUMELE ANGAJATULUI, NU SE PUTEA FACE PE NUMELE FIRMEI? Era angajat acolo de 2 luni? de unde atata incredere intr-un om mai ales ca nu are forme de anjagare? sunt
lucruri cam ciudate. ne intereaeaza sa stim, cum poate dovedi angajatorul cA a delegat acea persoana sa trimita bani la bucuresti si mai ales cum poate dovedi ca banii nu au ajuns la bucuresti din vina angajatului? eu asta nu pricep cum faci un cont pe numele personal al celui pe care abia l-ai angajat si mai ales ca nu l-ai angajat cu acte.
Bun, dar nu exista nici o forma de angajare. in plus era "angajat" de 2 luni fara nici un contract. Putea sa-i faca societatea lui cont ca persoana fizica? pe baza a ce? nu tu contract, nu tu nimic? ce anjagator se incumeta la asa ceva? si daca a fost o "imputernicire" ea nu trebuie sa exista? sa fie palpabila? o hartie ceva? noi asta vrem sa vedem. cum probeaza angajatorul cele spuse?
pai poate fi facuta o imputernicire doar verbal, o intelegere intre parti? nu trebuie un act? pantru ca se pare ca el nu exista. cum dovedeste patronul ca angajatul X trebuia sa livreze niste bani? si cum dovedeste ca nu i-a livrat? pe baza a ce?
daca nu ni se prezinta un asemenea act inseamna ca el nu exista...angajatorul nu a prezentat una semenea act iat cel in cauza..angajatul...nu e de gasit sa spuna si versiunea sa. familia angajatului poate fi obligata sa plateasca ceva din ceea ce sustina angajatorul ca lipseste? atatat timp cand cel angajat este major si raspunde de faptele sale?