avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate GAVRIL-FLORIN

Activitate GAVRIL-FLORIN

Buna ziua.In luna Decembrie 2012 am vindut o masina la cineva.Deoarece era din apropiere de unde stau eu si ma rugat sa-l astept de jumate din suma pana dupa sarbatori.Am ccazut de acord si am stabilit o zi.Asosit ziua cand trebuia sa-mi plateasca restul sumei dar in loc de buna ziua amprimit injuraturi.Mentionez ca este vorba despre o masina pt.piese de schimb,inmatriculata pe numele meu.Cand am dat masina nu am facut nici un contract si nu i-am dat nici o dovada ca masina este vanduta.Toate actele sant la mine.Rugamintea mea este daca ma poate sfatui si pe mine cineva ce sa fac ca sa-m- recuperez banii.Multumesc.
va multumesc pt. sfat dar imi cer scuze daca nu pre am inteles ce sa fac.Nu am fost niciodata in astfel de situatie.Actele au fost trimise de catre politie la societatea de asigurari deoarece este vorba de un eveniment rutier cu victime.Eu am primit doar dovada de reparatie si copia dupa asigurarea celui vinovat.Am contactat agentul de asigurari din zona,a venit si a fotografiat masina,a intocmit actele necesare,dupa care mi-a spus ca face o cerere la politie pt.procesul verbal de constatare dupa care trimite dosarul la Bucuresti.Dosarul a fost trimis la Bucuresti dar nu am fost contactat de nimeni pana acum.Ce pot sa fac in aceste conditii? Va multumesc.
Buna ziua.As avea si eu o rugaminte daca ma poate ajuta si pe mine cineva.In data de 14 August am avut un accident rutier cu victime.S-au stabilit cauzele accidentului,a venit inspectorul de la RAR,sa-u intocmit actele pt repararea masinii si nici pana la aceasta ora nu am fost contactat de catre societatea asiguratoare a celui vinovat.Daca este cineva care a fost in astfel de situatie sau daca binevoieste cineva sa ma indrume ce pot sa fac ?Va multumesc.
Răspuns la discuția DREPTUL LA INSOTITOR
multumesc frumos
Răspuns la discuția DREPTUL LA INSOTITOR
imi cer scuze ca nu am vazut mai repede raspunsul dv. a primit in 2009 si in 2010 pe la sfarsitul anului mi-a spus ca ia fost oprit de la stat si nu a mai primit decat pensia de 202 ron si ceva ajutor de 91 ron. ca insotitor era mama sa si trebuia sa primeasca 500 si ceva. va multumesc.
Buna ziua. Am un prieten cu handicap de gr.1 si in anul 2010 ia fost luat dreptul la insotitor.Cel in cauza nu are un picior.Poate cineva sa-mi spuna daca si-a reprimit cumva acest drept?. Va multumesc.
Răspuns la discuția IMPARTIRE DE BUNURI
Multumesc frumos.
Buna ziua. Am un prieten care a stat in concubinaj 1,8 ani. In acest timp au facut investitii impreuna.Sau despartit de cca. 2 ani. Acum dupa acest timp doamna care in mod normal la parasit pt. a pleca in alta tara, sa reantors si are pretentii la ce au cumparat sau au construit inpreuna. Nu este vorba despre sume ff mari. Intrebarea mea este: Legal prietenul meu poate sa pateasca ceva daca nu o despagubeste cu nimic? Precizez ca nu a rezultat nici un copil din concubinajul lor. Va multumesc.
Multumesc.
Buna seara. Ami cer scuze daca v-ati simtit jignit din cauza mesajului meu dar nu am dorit sa va jignesc nici pe dv. si nici pe altcineva. Nu am pus intrebarea aceea ca sa intru si eu in discutie cu cineva sau sa-mi arat marele meu talent de ceater. Am intrebat de un stimulent de care am auzit ca l-ar primi cei care au peste 40 de ani si mai mult de 2 copii nici decum de alocatie. Inca o data ami cer scuze. Am raspuns in acest mod fara ca sa am intentia sa jignesc pe cineva.Va multumesc.