Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare datorie sau bunuri
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare datorie sau bunuri

Buna ziua.In luna Decembrie 2012 am vindut o masina la cineva.Deoarece era din apropiere de unde stau eu si ma rugat sa-l astept de jumate din suma pana dupa sarbatori.Am ccazut de acord si am stabilit o zi.Asosit ziua cand trebuia sa-mi plateasca restul sumei dar in loc de buna ziua amprimit injuraturi.Mentionez ca este vorba despre o masina pt.piese de schimb,inmatriculata pe numele meu.Cand am dat masina nu am facut nici un contract si nu i-am dat nici o dovada ca masina este vanduta.Toate actele sant la mine.Rugamintea mea este daca ma poate sfatui si pe mine cineva ce sa fac ca sa-m- recuperez banii.Multumesc.
Ar fi trebuit sa incheiati macar o promisiune de vanzare cumparare, cerinta existentei unui astfel de inscris, poate justifica promovarea unei actiuni in justitie, altfel trebuie sa incercati cu o notificare in care sa inserati acest istoric, faptul ca va mai datoreaza restul de suma, poate va recunoste si veti rezolva problema, in orice caz trebuie gasita o cale juridica prin care sa va recuperati acesti bani.