avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate PaladeSimona

Activitate PaladeSimona

Buna ziua. Am de recuperat de la o anumita firma la care am lucrat cu CIM ultimul salariu+co neefectuat. Acesti bani trebuia sa-i primesc de acum 2 ani de zile. Am sunat la ei si mi-au spus ca nu sunt obligati sa imi vireze banii si sa merg personal sa ii ridic de la sediul lor. Eu stau in alt judet, cand am inceput sa lucrez pentru ei am semnat contractul la punctul de lucru nicidecum la sediul acestora. Intrebarea mea este daca sunt obligata sa merg dupa bani? Daca fac sesizare la ITM acestia din urma, dupa un control efectuat in urma sesizarii mele, pot dispune ca in decursul unei perioade de X zile sa imi vireze banii? Acestia au mai spus ca, conform CCM nu sunt obligati sa imi vireze mie banii in nici un fel si ca acestia se afla in casieria unitatii (la sediul acestora). Le-am trimis un e-mail acum 3 zile in care le-am scris numarul contului in care acestia imi pot depune drepturile salariale. Am si confirmarea primirii acestuia. Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta privinta?
Multumesc anticipat.
Chiar daca repet ceea ce am mai scris, trebuie sa le fac prima oara o notificare prin care sa imi cer aceste drepturi? Daca ii dau in judecata fara aceasta notificare facuta, pot pierde procesul daca ei vor spune ca nu m-am prezentat la sediul lor sa-mi ridic drepturile? Repet: lichidarea nu mi-a fost data. Imi cer scuze daca va enerez cu repetarile mele, insa nu vreau sa fac vre-o greseala si sa-mi pierd drepturile. Multumesc
Procesul civil a fost dechis de catre firma impotriva mea pentru recuperarea daunelor (care sustin ei ca le-am produs), cum v-am mai spus: cand am plecat nu mi s-a facut nici un inventar, iar dupa 7 luni sustineau ca le datoram o anumita suna de bani. Acest proces l-am castigat. Inainte de proces am vorbit telefonic cu juristul lor care mi-a transmis ca nu-mi voi mai vedea niciodata drepturile. Castingand procesul, acum as dori sa-mi recuperez ultimul salariu. Decizia ce s-a dat nu are legatura cu drepturile mele salariale. Au trecut 2 ani de cand am incetat colaborarea cu ei. De aceea stiind ca dupa 3 ani se subscrie, as vrea sa nu imi pierd aceste drepturi. In legatura cu acest lucru ce ma sfatuiti sa fac?
Buna ziua,

In urma cu o saptamana am primit acasa decizia tribunalului unde a fost deschis procesul civil prin care ma anuntat ca am castigat procesul. Intrebarea mea este: daca vreau sa-mi recuperez ultimul salar trebuie neaparata sa le fac o notificare prin care sa-i anunt ca au termen de 30 zile sa-mi vireze banii intr-un anume cont si sa astept raspunsul acestora? Daca ii dau in judecata fara notificare as putea castiga? Sunt Obligata sa merg la sediul angajatorului sa-mi semneze fisa de lichidare si sa-mi ridic banii?

Multumesc frumos!
Va multumesc
La angajare a primit contractul in 2 exemplare, l-am si citit, l-a semnat apoi l-a dat la inregistrat. De atunci nu i-a mai dat al doilea exemplar care trebuia sa ramana la el.
I s-a spus ca de azi sa nu mai mearga la lucru ca l-a angajat deja pe celalalt individ. Dar nu i-a dat nici un act la mana, nu a fost defapt bagat in seama. Este posibil sa nu i se fi inregistrat cim la ITM? Daca da, in cazul unui proces se iau in calcul martorii?
Buna ziua,

Fratele meu a fost angajat acum o luna si o saptamana pe perioada nedeterminata. Vineri i s-a spus ca nu il mai pot tine deoarece nu mai au timp sa faca training-ul cu el si vor angaja alt om in locul lui care are experienta in domeniu. Astazi a aflat ca pe acel individ l-a angajat pe acelasi post. El nu a primit nici o decizie de incetare a ccm nici pana in zi de azi. Pe respectivul individ l-a angajat cu data de azi: 21.05.2012. Daca merg la ITM pot afla informatii despre acest caz?
Daca fac sesizare la ITM este ok? Sau nu are rost si trebuie mers neaparat la sediu?!
Mentionez ca la toti salariatii care si-au dat demisiile le-au blocat salariul. Deci teoretic nu are motiv sa le blocheze.