avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1308 soluții astăzi
Forum Activitate silviuz

Activitate silviuz

Sunt proprietarul unei garsoniere intr-un bloc central. Doresc sa o folosesc in regim hotelier. Comitetul de bloc se opune. Are acest drept, atata timp cat platesc impozitul pt venituri din cedarea unor bunuri si intretinerea pt doua persoane (mai multe nu incap)? Conform carei legi sau HG?
Discuție Anulare divort
Se poate anula o hotarare definitiva de divort, data in urma cu 20 de ani, la cererea celui ce a cerut-o, mai ales ca in fapt nu s-a produs separarea sotilor ?
Sora tatalui meu a construit o casa cu parter si doua etaje in sect. 2, Bucuresti in jurul anilor 1935. In '48 casa, unde la parter era si o drogherie, a fosgt nationalizata. In urma multor schimbari de domiciliu si cum in viata nu mai sunt decat nepotii matusii mele, nu mai stim adresa acelei case si situaria sa juridica, in vederea primirii unei despagubiri sau retrocedari.
Cum trebuie sa proceddez pentru a afla initial adrea cladirii si situatia sa juridica?
Locuiesc cu chirie. Sunt singur in camera, dar in fiecare zi, de luni pana sambata inclusiv, imi vine o menajera timp de 6 ore. Este necesar sa fie considerata ca o persoana in plus la plata intretinerii, avand in vedere ca intr-o luna locuieste 6*6*4/24=6 zile (echivalent in timp) ?
Discuție Inchiriere
Am contract de inchiriere a unui ap. catre o persoana fizica, legal intocmit si inregistrat. Persoana respectiva vrea sa devina persoana juridica si sa-si infiinteze un cabinet psihologic. Ce acte sunt necesare de prezentat la ANAF de sector?
Multumesc pentru raspuns.
Sunt un fost profesor, pensionat in 2009. Ca si celorlalti bugetari, la un moment dat, guvernul Boc mi-a retinut 25% din drepturile banesti. In urma unor procese declansate de sindicate si, mai ales, in an electoral, guvernul Ponta a hotarat sa dea inapoi acei bani, pt toata lumea, nu doar mie. Pensia a fost calculata pe baza venitului diminuat la acea vreme. Recalcularea ei, tinand seama de venitul reintregit, se va face doar pe baza unor cereri si a unui teanc de adeverinte sau, asa cum consider ca ar fi logic, tinand seama de salariul avut inainte de diminuare, salariu cunoscut de Casa de pensii?
Răspuns la discuția Schimbarea C.I.
"E un risc". Care, vreau sa stiu ce risc, ca doar nu joc la loto...
Răspuns la discuția Schimbarea C.I.
Nu se pune problema de protectie a chiriasului, sa trebuiasc sa ii ofer alt locuinta??
Răspuns la discuția Schimbarea C.I.
Nu vreau sa risc sa raman definitiv in casa cu acea persoana!
Discuție Schimbarea C.I.
O cunostinta a ramas fara nicio locuita (a vandut ce avea). Locuieste cu chirie la mine de cca. 2 ani, pe baza unor contracte de inchiriere anuale. Pentru obtinerea unui C.I. pe o durata nedeterminata (are 56 ani), dovada domiciliului se poate face cu acel contract sau trebuie un contract cu o durata mai mare?
Multumesc pentru raspunsuri!