avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1725 soluții astăzi
Forum Activitate basi

Activitate basi

Buna ziua.Duminca 29 aprilie veneam de mana cu fiul meu spre casa,pe scara blocului la mine este intuneric,urcand scarile spre etajul 2 unde stau dau nas in nas cu 2 indivizi care im spun sa nu clac pe o portiune din scara,eu le raspund ca o sa calc pe unde vreau eu ca e intuneric si nu vad,in acel moment cei doi ma agreseaza fizic cu pumni si piciaorele in prezenta fiului meu de 7 ani eu cazand pe jos si copilul meu implorand pe cei doi sa nu ma mai loveasca,reusec sa ajung in casa nu mai eu stiu cum si chem politia la 112.Vine un echipaj de politie deschid usa si le arat acuzator pe cei doi care mau lovit eu fiind foarte nervos ca mai sunt pe scara la mine.Domnii agenti de politie imi spun sa fiu calm sa vada ce sa intamplat eu nu, tot strigam dupa cei doi ca m-au batut si mai stau asa in fata mea,in acel moment politisti imi zic ca ma duc la sectie ca nu ma calmez sunt de acord dar sa ii ia si pe cei doi care mau agresat .In acel moment agentii de politie imi spun ca nu pot sa ii ia ca sunt politisti in civil si erau acolo pentru avusese loc o injunghiere pe scara blocului eu necunoscund aceste evenimente.
Am fost dus la sectie intrucat eram si mai nervos pe ei ca m-au batut reprosandu-le ca trebuiau sa imi spuna ca sunt politisti si faceam in asa fel sa nu calc pe unde spusesara ei acolo fiind niste urme de sange pe care eu nu puteam sa le vad fiind intuneric pe scara blocului.La politie cred ca mi-au facut un proces verbal pe care nu l-am semnat si nici nu stiu ce continea,nu mi-au adus la cunostinta ca mi-au dat amenda,si spunandu-mi ca pot sa plec ,in momentul acela am cerut sa fac o reclamatie pentru cei 2 care m-au batut, dar domni politisti mau poftit afara din sectie eu spunand ca nu ies pana ce nu fac reclamatia,dar doi prieteni care erau cu mine pe holul sectiei m-au convins sa ies din sectie ,in acel moment cand am iesit pe usa am primit spray paralizant din partea unu politist aflat la usa drept in fata atat eu cat si prietenii mei.Va rog respectuos sa ma invatati ce sa fac in afara de a face reclamatie la forurile competente.Mentionez ca nu era pus nimic care sa ma avertizeze de acel caz de injunghiere sa nu trec pe acolo.
la mine rezolutie de NUP dar eu am platit calcularea si recalcularea pentru bautura.In rezolutie spun ca statul suporta cheltuielile,imi pot recupera banii pe care iam platit la iml.Mentionez ca politistul a fost cel care ma sfatuit sa platesc eu, intrucat staul nu are bani si o sa astept mult si bine dupa ei,cel putin un an jumatate.
Răspuns la discuția test cu detectorul de minciuni
te safatuiesc sa nu il faci ca fac niste abuzuri.in primul rand te obliga sa raspunzi numai la intrebarile pe care le formuleaza ei plus ca recurg la amenintari sa te sperie,ei presupunand ca tu esti vinovatul fara nici problema.refuza sa il faci nu au ce sa iti faca.Si am uitat acolo nu ai voie cu avocatul inauntru mi se pare aiurea chestia asta pot sa faca ce doresc ei cu tine.bafta
am fost la detectorul de minciuni intr-o cauza penala.In biroul politistului am fost interogat ca un infractor si amennitat cu inchisoarea precum ca eu sunt faptasul inducandumi o stare de neliniste.Nu cred ca sa procedat corect eu crezand ca mi se adreseaza niste intrebari pe subiectul pe care trebuia sa il tratam.eu cred ca sa abuzat de mine .pot contesta undeva acest detector,stiind ca nu este proba in instanta dar doresc sa mi se aduca lamuriri la procedura care se aplica in aceste cazuri.