avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate cristina1328

Activitate cristina1328

Buna ziua,ț
Firma la care lucrez a intrat in insolventa la 2 luni si jumatate, dupa ce m-am reintors la lucru dupa CCC. M-am reintors la lucru inainte de a implini copilul 1 an si beneficiez si de stim de insertie.
De asemenea inainte de a intra in insolventa ni s-a cerut sa semnam un act in care suntem de acord cu reducerea activitatii pana in data de 1 martie. Dar am inteles ca s-a prelungit aceasta data pana in 31 dec.
Care este statutul meu in acest caz: nu se mai aplica protectia femeii ce se intoarce la lucru din CCC, adica cele 12 luni (6 dupa CCC si 6 fiind in plata stimulent) conform legii?
Pot refuza semnarea acestui act de prelungire al reducerii de activitate sau se aplica la nivel de intreprindere?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Intrarea in somaj
Nici daca i se va desfiinta postul actual?
Va multumesc pentru raspuns si promptitudine!
Buna ziua!
Soacra mea a intrat in somaj la sfarsitul lunii martie (dupa 2 ani lucrati fara intrerupere). La inceputul lunii iulie s-a angajat la o firma (cu contract pe per nedeterminata) unde a lucrat 4 luni si-a dat demisia si acum lucreaza la o alta firma, dar ar vrea sa renunte si sa beneficieze de somaj, dar cand s-a interesat i s-a spus ca trebuie sa aiba lucrate minim 12 luni iar ca sa beneficieze de somaj.
In ce conditii si cu art ar trebui sa i se desfaca contractul de munca pentru a putea beneficia de somaj iar.
Va multumesc!
Buna ziua!
Daca am avut continuitate la CCC (din CCC1 (14,12,2010-14,12,2012) in CCC2(11,12,2012-11,11-2013)) mai ot beneficia de stimulentul de insertie in cazul in care doresc sa ma intorc la lucru in data de 01,nov.2013, Va multumesc.
Buna ziua!
Mai am o intrebare: conform Anaf Cj pot inmatricula masina fara aceasta taxa, iar confrom Anaf Tm trebuie platita taxa, aceasta reiesind din adeverintele eliberate, cum este posibil acest lucru? Ca sa inmatriculez masina pe Cj imi trebuie domiciuliul acolo?
Buna seara!
Am cumparat o masina renault laguna 2 an 2002 motor 1,9dci inmatriculat in romania pentru prima data la data de 12,01,2008 primul proprietar fiind o firma de leasing din bucuresti.Eu am cumparat-o de la cel de-al doilea proprietar fiind o persoana fizica din jud.cluj care la randul lui a inmaticulat masina pe numele lui in 18.03.2009. De la acesta inainte de a cumpara masina am cerut o dovada cum ca masina a avut taxa de prima inmatriculare platita .vanzatorul mi-a prezentat o adeverinta eliberata de ANAF CLUJ in care scrie ca pentru masina respectiva nu a fost restituita taxa de poluare semnata stampilata tot tacamul.Prezentandu-mi respectivul act oficial am cumparat masina si am demarat operatiunile de inmatriculare printr-o firma specializata in asa ceva,am efectuat RAR,toate actele intocmite +numerele auto au fost inaintate catre serviciul de inmatriculari si asteptat.pana aici toate au decurs normal,dupa cam 4 zile am fost sunat de catre cei de la firma de inmatriculari ca s-a ivit o mare problema si anume ca masina respectiva nu are taxa platita ,ca adeverinta e falsa ,ca nu mi se elibereaza actele de la serviciu de inmatriculari un adevarat spectacol.M-am prezentat la serviciu de inmatriculari si am vorbit cu un domn sef de pe acolo si am primit o explicatie care m-a lasat masca si anume ca de fapt adeverinta a fost eliberata fara sa se verifice daca auto are sau nu taxa achitata ,ca de fapt masina chiar daca a fost inmatriculata in 2008 intra sub incidenta nu stiu carei legi care nu trebuia platita taxa de prima inmatriculare si ca ei nu pot sa mi-o inmatriculeze decat daca achit taxa si cu alte cuvinte ca pe ei nu ii intereseaza daca o achit sau nu eu hotarasc.Am cerut actele inapoi si numerele cu gandul ca voi rezilia contractul cu vanzatorul si imi voi primi bani inapoi de la acesta si surpriza actele le-am primit dar numerele nu ca vezi doamne ei le au distrus si ca sa ceara fostul proprietar alte nr de la cluj ca i se vor elibera.si de o sptamana stau cu o masina fara numere cu acte in regula si nu stiu incotro s-o apuc. Ce solutii as avea?
Si mai am o intrebare: Acum am vazut pe talon ca este trecut numele meu si data de 27,03,2013, ce inseamna mai exact acest lucru? Persoana de la inmatriculari auto care mi-a inapoiat actele mi-a zis sa o reinmatriculeze pe Cj cel de la care am cumparat-o.
In momentul de fata ma gandesc sa-i dau in judecata. Va rog frumos sa ma ajutati cu ce cai legale am la dispozitie.
Multumesc.
Buna ziua!
As dori sa va mai intreb:
- daca data nasterii aprox pentru bb2 este 25,12,2012, iar CCC1 se termina in data de 14,12,2012, in acest caz din CCC1 trec in pre-natal/post natal si apoi in CCC2?
Va multumesc!
Buna ziua!
Mi-as mai dori inca un copil. Momentan sunt in CC1, care se va termina in 14.12.2012. Primul copil s-a lasat destul de mult asteptat, asa ca nu stiu cand va veni cel de-al doilea, dar m-ar interesa sa stiu daca sunt conditionata sa am cel putin un an lucrat intre cele doua concedii. Sau ma pot intoarce la lucru insarcinata fiind sa lucrez cate luni imi vor fi ramas, apoi sa intru in prenatal. Vorbesc ipotetic, dar nu vreau sa fac ceva in necunostiinta de cauza. Ma puteti ajuta cu cateva informatii legate de legislatia in domeniu. Va multumesc anticipat.