avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate dacidaci

Activitate dacidaci

Parintii mei au fost la o consultatie la [editat] care prescrie tratamente pe baza de plante, unde li s-au dat plante in valoare de 600 ron. Aceste plante I-au facut rau mamei si am decis sa le returnez la doua saptamani. Am mers la cabinetul acestui domn, m-a agresat, am depus plangere la politie in Mai 2015 si pana in present, nimic. Produsele au ramas la cabinetul domnului, banii la dansul! Am depus sesizare la ANPC, mi s-a raspuns ca nu ma pot ajuta sa-mi recuperez banii! Ce pot face in aceasta situatie? Si produsele, si banii sunt la dansul!
Buna dimineata
Imi doresc sa ma puteti ajuta, sa imi recuperez salariile restante de la fostul angajator! Am fost angajata cu contr. indiv. de munca pe perioada Septembrie 2015 - Ianuarie 2016. Contr. de munca a fost incheiat cu art. 55, lit. b. Nu am primit niciun ban pe toata perioada contractului! Si atunci:
- depun plangere la Judecatoria unde am domiciliul;
- anexez contr. de munca si fisa salariatului;
- unde gasesc un model de plangere, caci nu am un avocet?
- trebuie sa mentionez articolele pe care imi intemeiez plangerea si care sunt acestea?
Va multumesc
Unde depun plangerea, la Tribunalul Ilfov unde isi are sediul societatea angajatoare, sau la sectorul 4, unde am eu domiciliul? Patronul este cetatean turc, fara rezidenta, fara viza. Dansul sta 15 zile in Romania, pleaca in Turcia 2-3 zile si revine.
Da, dar suntem in mijlocul unor plangeri penale depuse si de mine, si de angajator! Pot sa-mi depun demisia prin email acum? Eu am fost agresata de angajator, cum sa ma mai intorc acolo?
Cu acordul partilor
Va rog sa-mi iertati nepriceperea, insa care este cursul procedurii? Exista plangerea la politie, trebuie sa-l actionez acum in judecata sau in urma acestei plangeri ajungem in fata instantei si acolo pot cere daune?
Buna dimineata
Intampin o problema: in urma cu o luna am facut cerere de incetare a contractului de munca, am trimis-o prin email angajatorului si nu am primit niciun raspuns, sunt angajata si acum! Seful m-a agresat, am depus plangere la politie. Ce pot face? Trebuia sa-mi dau demisia?
Multumesc pentru raspuns, insa am depus o sesizare prin email la ITM si sunt convinsa ca nu o sa am castig de cauza! De aceea, as vrea sa stiu daca il pot actiona in instant pentru a-I cere daune fiindca m-a agresat? Este suficienta plangerea penala?
Buna seara, fac apel la un avocat, jurist care ma poate ajuta!
In 16.12.2015 am fost agresata fizic de catre patronal meu turc, in sediul firmei, fiindca mi-am cerut salariul restant din august, septembrie, octombrie, noiembrie. Am depus plangere penala impotriva dansului, am depus la politie si certificat medico-legal in care este consemnat capitolul Concluzii: ".....prezinta leziuni de violenta ce pot data din ziua de 16.12.2015 posibil produse prin lovire cu corp dur ptr care nu necesita ingrijiri medicale". Momentan dosarul este in faza de cercetare, cred. Cum pot cere daune? Nu vreau decat suma restanta, adica 4775 ron! Ce trebuie sa fac? Ce actiune trebuie depusa si unde anume?
Va multumesc anticipat.
Ma poate ajuta un consilier juridic, avocat? Va rog tare mult!
In urma cu ceva ani am contractat cu diverse banci 3 credite de nevoi personale, doar cu buletinul, fara garantii. Am achitat ratele aferente 3 ani dupa care a aparut criza si nu am mai efectuat platile necesare. Contractele de credit au fost achizitionat de diverse societati de recuperare, iar acum sunt sonata zilnic, imi spun ca voi fi executata silit, ca respectivele dosare sunt la departamentul juridic. Un executor judecatoresc mi-a trimis acasa instiintarea de poprire catre toate bancile existente in Romania, o invitatie la biroul dansului pentru a da declaratii despre veniturile, bunurile mele si o hotarare prin care voi fi executata silit, atat eu, cat si parintii, fratii, sotul. Este specificata si o taxa perceputa de dansul de circa 8000 ron. Ce mi se poate intampla? Nu am venituri, bunuri. Ce mi se poate intampla?
Va multumesc mult.