avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate nicolaem

Activitate nicolaem

nu ma poate ajuta nimeni?
:) o idee ceva?
Merci.
buna,

sunt angajat la o firma, cod CAEN 7222, in functia de inginer in informatica cod CAEN 213901 ( codurile sunt vehchi intrucat CIM-ul e mai vechi de 2008, nu stiu cele noi), absolvent politehnica, automatica si calculatoare.

am aflat cu intarziere de posibiliatea de a fi scutit de impozitul pe venit.
am intrebat angajatorul dar mi-a raspuns ca e nu se poate intrucat noi nu dezvoltam efectiv software, desi industria e similara.

totusi conform legii vad ca ma incadrez pt scutire de impozit.
pot actiona pe cont propriu sa imi cer acest drept?
ce ar trebui sa fac?
se poate cere si retroactiv ?( lucrez de mai multi ani ).

va multumesc.
Răspuns la discuția probleme legislative pt un site
ok, dar in ce baza legala pot sa retin eu banii in contul meu?

de exemplu: cineva posteaza un proiect (care poate fi executat la distanta prin intermediu internetului) iar un utilizator al portalului meu se angajeaza in realizarea acestuia.
in ce baza pot sa iau valoarea totala a proiectului, sa imi iau comisionul si sa virez apoi restul sumei celui care a realizat proiectul conform conditiilor de pe site.

e posibil atata timp cat eu nu am semnat nimic cu nici una din cele 2 parti?
buna ziua,

ma intereseaza da fac un site pe care sa intermediez vanzari de servicii.
ideea e ca vreau sa si scot bani din el, prin procent din serviciul vandut si taxa de utilizator ( abonament ).

ca sa ma intelegeti mai bine un fel de e-bay. dar cu servicii.
acu va intreb ce acte am nevoie pt asa ceva?
trebuie sa ma constitui in PFA? sau ceva asemantor?
cum pot legal sa primesc iau banii de la utilizator?

va multumesc.

buna,
am luat in chirie ( Ca si persoana juridica ) un apartament.

am aflat ca proprietarul doreste sa vand acest spatiu ( nu am aflat de la el )
ce se intampla daca il vinde?
are drept sa ma evacueze inainte de terminarea contractului?
si daca da in ce conditii ( eu mi-am indeplinit toate cinditiile contractuale, deci excludem varianta ca nu am platit la timp chiria samd. )

dupa o donatie se pote elibera titlu de proprietate pe numele meu?
in caz ca vreau sa vand proprioetatea primita ca si donatie cum procedez?
si in acest caz cand intru in posesie?
la mostenire cred ca e evident.
dar la donatie? se elibereaza acte de proprietate noi?

Va multumesc.
buna ziua,
ma aflu in urmatoarea situatie :

bunica, aflata in proprietatea a catorva mici terenuri agricole doreste sa le lase mostenire celor 2 copii, iar casa unuia dintre ei.
cum putem rezolva legal acesta aspect?
stiu ca pentru terenuri e nevoie de o intabulare. dar aici intervine problema costurilor, intrucat terenurile sunt multe si mici.. intabularea lor am inteles de la cineva avizat, e ingreunata de faptul ca nici terenurile vecine nu sunt intabulate, deci delimitate exact in cartea funciara. ( avem doar titlu de prorprietate pe ele ).

se poate face act de donatie fara intabulare? fara ca actele respective sa fie atacate de unul dintre mostenitori in viitor?

va multumesc .
buna ziua
situatie e cam asa: bunica vrea sa imparta ce a dobandit pe perioada vietii intre cei 2 copii astfel:
unui copil : casa + cateva terenuri agricole
celui de-al doilea : terenuri agricole + vii + pasuni
mentiune: unele terenuri sunt pe numele bunicului, decedat in urma cu cativa ani.


ce ar trebui sa stiu cand merg la notar? stiu deja ce acte am nevoie
dar m-ar interesa :
-care e modalitatea de donare/mostenire ( nu cunosc termeni juridici ) pentru un comision notarial minim.
-in ce fel se poate lasa moternire casa unuia dintre copii, in asa fel incat sa nu se conteste mostenirea peste ani de cel de al doilea, care primeste mai multe terenuri. e suficent un testament ?

bineneteles se urmareste cost minim :)
ce riscuri pot aparea?

va multumesc pentru informatii