Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... probleme legislative pt un site
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

probleme legislative pt un site

buna ziua,

ma intereseaza da fac un site pe care sa intermediez vanzari de servicii.
ideea e ca vreau sa si scot bani din el, prin procent din serviciul vandut si taxa de utilizator ( abonament ).

ca sa ma intelegeti mai bine un fel de e-bay. dar cu servicii.
acu va intreb ce acte am nevoie pt asa ceva?
trebuie sa ma constitui in PFA? sau ceva asemantor?
cum pot legal sa primesc iau banii de la utilizator?

va multumesc.

Da, puteti face un PFA in acest scop. Nu aveti nevoie de alte autorizari.
ok, dar in ce baza legala pot sa retin eu banii in contul meu?

de exemplu: cineva posteaza un proiect (care poate fi executat la distanta prin intermediu internetului) iar un utilizator al portalului meu se angajeaza in realizarea acestuia.
in ce baza pot sa iau valoarea totala a proiectului, sa imi iau comisionul si sa virez apoi restul sumei celui care a realizat proiectul conform conditiilor de pe site.

e posibil atata timp cat eu nu am semnat nimic cu nici una din cele 2 parti?
Contractul este legea partilor, faceti un contract de intermediere cu prestatorul presupun, in schimbul publicitatii asigurate pe site. Nu este obligatoriu sa fie semnat, desi veti avea probleme la asigurarea respectarii contractului. Ca PFA nu puteti intermedia orice fel de tranzactii (de exemplu nu puteti functiona ca broker de asigurari).

Trebuie sa mergeti la un avocat care sa redacteze contractele si sa va explice aspectele de avut in vedere, pentru ca problematica este foarte larga si pe Forum vi se poate raspunde doar la intrebari punctuale.