avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate flatcomg

Activitate flatcomg

Răspuns la discuția Asigurare de sanatate
Multumesc frumos pt.raspuns. Atunci de ce cei de la Casa de sanatate mi-au zis sa ma duc la Adm. financiara cu actele firmei ? Cred ca nu-i mai intereseaza de noi daca nu mai au aceasta raspundere !
Eu impreuna cu sotul meu avem o societate SRL, suntem asociati si administratori 50-50 %,nu mai suntem angajati nici la firma noastra nici in alta parte. As vrea sa-mi platesc contributia la sanatate. Am fost la Casa de sanatate Prahova si mi s-a spus ca nu mai pot incheia contract cu ei si dupa data de 1 iulie sa merg la Adm financiara din orasul meu. Care e procedura ? Ma asigur ca asociat la firma si imi trebuie actele societatii ( actele ar trebui deja sa le aibe la Administratie, firma functionand de cativa ani )- mentionez ca nu am venituri nici de la firma nici din alta parte,am adeverinta de venit de la Adm.Fin. - sau ma asigur ca persoana fizica ? Nimeni nu stie sa-mi spuna ce sa fac. Eu am fost in somaj de la alta firma pana pe 20 iunie si am inteles ca am la dispozitie 30 zile sa ma asigur.Multumesc pentru ajutor .
Răspuns la discuția cas
Eu stiu ca daca esti angajat cu carte de munca la privat sau la particular deja ti se opreste contributie la CAS deci daca mai ai si un PFA nu mai trebuie sa-ti faci contract cu ei .Eu zic sa mergi cu dovada ca esti angajat si ca s-au facut plati la CAS retinute din salariu si parte contributia angajatorului. Multe scrisori sunt trimise aiurea,ei au luat de la Registrul comertului PFA-urile inregistrate si gata,nu au de unde sa stie ca esti angajat cu carte de munca in alta parte . Eu zic sa mergi repede pana vineri pt.ca de luni 1 aprilie aceste fonduri vor fi administrate de ANAF !
Discuție Referitor CAS
Daca am impreuna cu sotul meu o societate comerciala SRL,amandoi deci suntem asociati si administratori 50% cu 50%,dar nu suntem angajati nici la societatea noastra nici in alta parte trebuie sa ne asiguram obligatoriu la Casa de pensii si la Casa de sanatate ? Daca da,in baza carei legi si daca nu avem profit,respectiv dividente,ce declaratie se completeaza si ce documente sunt necesare pt.un profit 0 ?

Răspuns la discuția PFA cu norma de venit
De unde sa stim cat va avea in 2012 ? Prsupunem ca va avea 8400 sau sub 8400 .In acest caz cum procedam ?
Răspuns la discuția PFA cu norma de venit
Nu am inteles . PFA-ul este inregistrat anul acesta in februarie,norma de venit este 8400.Ce declaratie ? Am inteles sa se faca contract cu casa de sanatate care e obligatoriu dar nu inteleg nimic cu casa de pensii. Puteti sa ne explicati mai simplu ce e de facut ?
Daca fiul meu are un PFA pe norma de venit si nu e angajat cu carte de munca nicaieri este obligatoriu sa-si faca contract cu casa de pensii si daca da cat trebuie sa plateasca lunar avand in vedere ca in unele luni s-ar putea sa nu incaseze nici un ban ?
Daca sunt somera pot sa-mi fac contracte de colaborare in diferite domenii ( sanatate,asigurari,etc ) fara sa pierd somajul ?
In adeverinta de salariat-tipizat al bancii respective - de ceva timp exista o fraza unde banca intreaba societatea daca e de acord ca in cazul in care salariatul nu-si plateste ratele la banca, in baza unui document trimis de banca, sa-i puna poprire pe salariu . Daca societatea este de acord atunci trebuie sa respecte acordul,cred,altfel este executat angajatorul. Deasemenea in adeverinta de salariat este trecut ca un fel de angajament ca in cazul in care salariatul nu mai lucreaza in acea societate atunci societatea trebuie sa anunte banca imediat si daca este de acord si cu aceasta clauza atunci banca este acoperita ,cred.In cazul in care angajatorul nu ar fi de acord cu cele doua clauze nu stiu daca angajatul ar mai obtine credit. Unele banci nu mai trec aceste clauze cu bifa da sau nu ci ca un fel de obligatie. Am intalnit multe cazuri la firma unde am lucrat , ba am primit sa infiintam poprire pe salariu unui salariat care nu mai lucra de ceva timp la firma de la Adm.Financiara si a trebuit sa facem drumuri in plus sa demonstram noi ca nu mai e salariat in loc sa se intereseze cineva macar printr-un telefon daca mai lucreaza sau nu .