avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1859 soluții astăzi
Forum Activitate nicoledea

Activitate nicoledea

imi cer scuze daca am incalcat ceva,chiar nu imi doream sa va supar ,avand in vedere ca ne sunteti de foarte mare ajutor...intrebarea mea era in felul urmator ; ce suma de bani ar trebui sa incasez pentru aceste 32 zile de concediu de care ar fi trebuit sa beneficiez,iar domnul respectiv mi-a facut calculul zilelor de concediu,in schimb nu a putut sa ma informeze in legatura cu aceasta suma de bani si tot dansul m-a indrumat sa intreb pe cineva care se ocupa de salarii...atunci am indraznit sa va adresez d-voastra aceasta intrebare legata de banii care mi se cuvin
am mai consultat pe cineva care mi-a calculat zilele de concediu si mi-a confirmat faptul ca am avut de luat 32 zile de concediu...am lucrat din februarie 2010 pana in martie 2012...in martie 2012 am demisionat deoarece in tot acest timp am avut dreptul la numai 9 zile de concediu de odihna
Imi poate spune cineva ce suma de bani este nevoie sa incasez in cazul in care am demisionat si administratorul trebuie sa-mi plateasca 32 zile de concediu,avand in vedere ca am fost inregistrata cu salariul minim pe economie. Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția zile de concediu
multumesc frumos pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția zile de concediu
multumesc frumos ...intrebarea mea era,avand in vedere ca am avut salariul minim pe economie, ce suma de bani trebuie sa primesc in schimbul acestor 32 de zile de CO...pentru ca doamna administrator nu binevoieste sa apeleze la sinceritate si ma plimba din vorbe,iar eu in momentul confruntarii cu dansa as dori sa am lectia invatata...va multumesc pentru intelegere si va doresc o zi buna

Răspuns la discuția zile de concediu
20 de zile
buna ziua inca o data....se poate sa imi spuneti cum pot afla ce suma trebuie sa incasez pe zilele de concediu raportat la salariul minim pe economie? am lucrat 2 ani de zile,dintre care mi s-au dat numai 9 zile de concediu.acum ca mi-am dat dfemisia as dori sa aflu ce suma mi se cuvine dpdv legal...am lucrat din luna februarie 2010 pana in 5 martie 2012....va multumesc anticipat si va multumesc ca existati
Răspuns la discuția perioada preaviz
asa este,aveti perfecta dreptate,dar eu m-am angajat prin recomandare,iar persoana care m-a recomandat m-a rugat sa fie confidential ce s-a intamplat la fostul loc de munca....sfatuiesc toti salariatii sa imi urmeze exemplul si sa-si ceara drepturile,ca pe viitor acesti angajatori care nu tin cont de drepturile legale ale salariatului sa nu isi mai bata joc de acestia.aici ma refer la concedii,sarbatorile legale,programul de lucru etc...va multumesc frumos pentru timpul acordat si pentru promptitudinea de care ati dat dovada
buna seara!
am fost concediata de la fostul loc de munca fara preaviz ,fara nimic altceva....asta se intampla duminica 04.03.2012, iar eu am fost la cateva interviuri si urmeaza sa incep lucrul de luni 12.03.2012... la primul loc de munca mentionat administratorul firmei imi cere sa imi scriu demisia,scriindu-mi demisia automat trebuia sa stau si in preaviz,cred eu... viitorului meu angajator i-am comunicat ca nu mai sunt in perioada de preaviz...stiu ca nu este in regula,dar nu as fi vrut sa-si faca o impresie gresita despre mine,spunandu-i ca am avut conflicte la locul de munca...acestea fiind spuse, intrebarea mea este: daca imi scriu demisia pentru fostul loc de munca cu data de 8 sau 9 martie, de exemplu,nu se va reflecta undeva ca eu sunt in perioada de preaviz? asta in cazul in care viitorul meu angajator va face demersurile spre angajarea mea,in data de 12.03.2012
Răspuns la discuția inchiderea cartii de munca
va multumesc mult pentru ajutor