avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Activitate arunarun

Activitate arunarun

Atunci in baza caror acte am putea face un precontract de v-c?
Buna ziua,

Dorim sa cumparam un imobil care a fost dobandit prin testament.

Vanzatorul a facut succesiunea in urma careia a primit certificatul de mostenitor, urmand sa faca si CF-ul pe numele lui.

Noi am vrea sa facem un precontract sau o promisiune de v-c, cu acont, pentru linistea noastra.
Se poate face acest lucru in baza certificatului de mostenitor?

Multumesc.
Imobilul apare in CF ca anexa si grajd, suntem pasibili de amenda?

Buna ziua,

Am modificat pe interior o anexa cu grajd intr-o locuinta cu mansarda fara nici o autorizatie acum 2 ani.
In timpul in care s-au facut lucrarile acea anexa era obiectul unui contract de intretinere noi fiind intretinatorii. Intretinutul a decedat ,imobilul devenind proprietatea noastra in prezent.
Cum as putea sa intru in legalitate cu locuinta noua? As avea vre-un avantaj avand in vedere ca acel imobil exista deja? sau faptul ca nu era in totalitate al nostru,intretinutul avand drept de uzufruct acolo?

multumesc

Situatia este urmatoarea: doua imobile A si B lipite unul dupa celalat. Cu proprietari diferiti. X si Y
A cu acces la drum ,proprietar X
B lipit dupa A, fara acces la drum, proprietar Y.
Y este si vecinul de langa, fiind despartiti de un gard, dar unde locuiesc socrii lui.
Intrebare:
1. Ar putea Y avea drept de servitute asupra A, chiar daca e vecinul de langa? Mentionez faptul ca B are CF separat .

Multumesc
Multumesc
Buna ziua,

Situatia este urmatoarea: doua imobile A si B lipite unul de celalat,proprietar X.
A face obiectul unui contract de intretinere in favoarea lui Y
B este obiectul unui testament in favoarea lui Z,
X decedeaza. Intrebare:
1. poate sa incheie Y si Z o promisiune de vanzare pt imobilul B pe baza testamentului,pana se face succesiunea?

multumesc
Răspuns la discuția testament olograf
Multumesc pentru raspuns.
Ideea e ca , la atatea testamente facute si "desfacute", tanti nu mai vrea la singurul notar din oras,cred ca de jena. De scris ,poate sa scrie. Sa inteleg ca testamentul nr21,poate fi contestat de beneficiarii penultimului testament nr20?


Multumesc
Buna ziua,

Iata o situatie: tanti batrana , nevazator grad I, fara rude ,la activ cu vreo 20 de testamente facute si desfacute. In prezent ,ultimul testament nr.21 facut in fata notarului in favoarea lui A. Tanti s-a imbolnavit si vrea sa revoce testamentul si sa faca altul in favoarea lui B dar olograf. Intrebare:
1. este testamentul olograf valabil,avand in vedere faptul ca cel precedent e facut la notar?
2. poate sa atace testamentul olograf persoana A, care nu este ruda? daca da , in ce baza?

Multumesc