avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Constructie modificata fara autorizatie, cum intru in ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Constructie modificata fara autorizatie, cum intru in legalitate?


Buna ziua,

Am modificat pe interior o anexa cu grajd intr-o locuinta cu mansarda fara nici o autorizatie acum 2 ani.
In timpul in care s-au facut lucrarile acea anexa era obiectul unui contract de intretinere noi fiind intretinatorii. Intretinutul a decedat ,imobilul devenind proprietatea noastra in prezent.
Cum as putea sa intru in legalitate cu locuinta noua? As avea vre-un avantaj avand in vedere ca acel imobil exista deja? sau faptul ca nu era in totalitate al nostru,intretinutul avand drept de uzufruct acolo?

multumesc
Cel mai recent răspuns: Dumitru DASCÃLU , Avocat 13:41, 9 Martie 2012
daca imobilul nu este intabulat in cartea funciara incepeti prin a-l intabula.
daca imobilul este inscris in cartea funciara, solicitati de la primarie o autoriyatie de construire pentru transformare constructie si schimbare destinatie din grajd in locuinta
Imobilul apare in CF ca anexa si grajd, suntem pasibili de amenda?
solicitati autorizatie pentru modificare constructie si schimbare destinatie,
dar fara a va lauda ca deja a ti facut modificarile

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Magazie transformata in casa danielrot danielrot Buna ziua, In urma cu vreo 15 ani am cumparat o cladire din caramida, foarte solida, folosita de comunisti drept magazie de cereale. Am transformat-o in casa, ... (vezi toată discuția)
Schimbare destinatie imobil Ciprache Ciprache Buna ziua, As dori sa stiu daca se poate schimba destinatia unui imobil, din grajd de lemn in locuinta tot de lemn, cu renovarile necesare, fara prea multe ... (vezi toată discuția)
Tranformare grajd in locuinta oana dragoiescu oana dragoiescu Am un grajd de caramida in curtea parintilor mei si vreau sa il transform in locuinta cu numar de casa, sa fie doua case in curtea comuna.cum trebuie sa ... (vezi toată discuția)