Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Constructie modificata fara autorizatie, cum intru in ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Constructie modificata fara autorizatie, cum intru in legalitate?

Buna ziua,

Am modificat pe interior o anexa cu grajd intr-o locuinta cu mansarda fara nici o autorizatie acum 2 ani.
In timpul in care s-au facut lucrarile acea anexa era obiectul unui contract de intretinere noi fiind intretinatorii. Intretinutul a decedat ,imobilul devenind proprietatea noastra in prezent.
Cum as putea sa intru in legalitate cu locuinta noua? As avea vre-un avantaj avand in vedere ca acel imobil exista deja? sau faptul ca nu era in totalitate al nostru,intretinutul avand drept de uzufruct acolo?

multumesc
daca imobilul nu este intabulat in cartea funciara incepeti prin a-l intabula.
daca imobilul este inscris in cartea funciara, solicitati de la primarie o autoriyatie de construire pentru transformare constructie si schimbare destinatie din grajd in locuinta
Imobilul apare in CF ca anexa si grajd, suntem pasibili de amenda?
solicitati autorizatie pentru modificare constructie si schimbare destinatie,
dar fara a va lauda ca deja a ti facut modificarile