Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... promisiune de vanzarepe baza de testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

promisiune de vanzarepe baza de testament

Buna ziua,

Situatia este urmatoarea: doua imobile A si B lipite unul de celalat,proprietar X.
A face obiectul unui contract de intretinere in favoarea lui Y
B este obiectul unui testament in favoarea lui Z,
X decedeaza. Intrebare:
1. poate sa incheie Y si Z o promisiune de vanzare pt imobilul B pe baza testamentului,pana se face succesiunea?

multumesc
Nu exista nicio dispozitie legala care sa prevada ca promisiunea de vanzare a unui bun (imobil), facuta de un neproprietar, ar fi lovita de nulitate.
Promisiunea unilaterala de a vinde nu transfera dreptul de proprietate, ci da nastere la obligatii cu caracter personal, in sarcina uneia dintre parti .
O astfel de promisiune are doar valoarea unui antecontract, care da nastere la un drept de creanta.
Multumesc