avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru-alex

Activitate alexandru-alex

Buna ziua, Lucrez la un supermarket ca sefa de departament, iar patronul pe care il am sa mai puna inca o sefa de departament pe cealalta tura, facandu-ne si responsabile pentru fiecare bun din magazin, si oblingandu-ne sa semnam o decizie in care suntem de acord sa platim orice lips din magazin, mentionez ca in magazin mai sunt persoane care fura, neavand nici un serviciu de paza. In cazul in care nu vreau sa semnez vrea sa imi impuna sa semnez demisia, are vre-un drept sa ma oblige sa semnez si sa fac ceva ce nu sunt de acord? Va multumesc frumos
Răspuns la discuția Violarea Datelor Personale!
Eu vreau sa stiu exact daca exista vre-o lege, vre-o hotarare pentru ceea ce am patit, daca il pot da in judecata si daca as avea castig de cauza!
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua, am avut un incident in trecut, legat de o posibila infractiune, si politistul care m-a oprit , m-a jingnit, si mi-a provocat nenumarate abuzuri, a sunat la redactia unui ziar, si a dat tot numele meu complet + varsta, ( nici macar initiale) + o poveste mai neadevarata fara a imi da acordul de a pune numele meu in ziar, mi-a patat numele cu ceva minor, pus in ziar ca si cum as fi un criminal, infractor, parintii mei sunt demoralizati, toata lumea le spune ca am aparut in ziar, se simt prost atat ei, dar mai ales eu, ce este de facut in aceasta situatie?
Răspuns la discuția Transport tutun
Si daca nu am nici un act, nu este permisa nici cea mai mica cantitate? Pentru orice cantitate transportata de tutun necesita act? Eu vreau sa cumpar tutun de la cineva care nu imi poate emite facutra/aviz! Si sa ajung cu el acasa... doar pentru consum propriu!
Discuție Transport tutun
Buna seara, as avea si eu o intrebare, si in acelasi timp o nelamurire...
Daca eu transport cu masina personala frunze de tutun fara a avea asupra mea vre-un act , (factura, aviz de insotire a marfii) ce cantitate este permisa, conform carei legi se stabileste cantitatea de tutun pentru persoana! Daca eu transport 2kg de tutun frunze si sunt oprit de politie, si nu am nici un act pentru marfa, nici macar de provenienta, ce se poate intampla? Imi poate confisca marfa, amenda contraventionala? :) Multumesc
Am finalizat astazi, am primit amenda de la Garda Financiara 500 lei in 48 de ore sau 1500 lei dupa, si marfa confiscata! Pe viitoar vreau sa infintez un PFA sau II pentru a detine si vinde legal produse din tutun si articole pentru fumat!
Am inteles, sper in cel mai rau caz sa primesc o amenda si sa ramana ei cu marfa, si sa termin cu asa ceva,sa inchida dosarul, daca stiam ca este ilegal sa transporti asa ceva cu masina personala nici numai ma duceam, dar ghinionul cand trebuie sa vina numai tine cont !
Iar despre treaba cu telefonul mobil ,si tipetele si injuriile adresate? Am tot cerut telefonul pentru a da un telefon rudelor, parintilor pentru a le spune de starea mea, si degeaba, a fost in zadar! Mai mult de o amenda contraventionala nu se poate primii? Nu se poate trece la penal pentru o asemenea cantitate, mai ales ca nu o vindeam nimani, doar pentru transport fara documente, Multumesc mult pentru sfaturi!
Mentionez ca marfa nu era de vanzare, doar o transportam in masina proprie spre casa, pentru a folosii pentru consum propriu, nici decum pentru revanzare sau confectionearea de tigari si revinderea lor.
Si cam la ce suma ar fi de plata? Deci nu exista nici o sansa sa imi primesc marfa inapoi si sa scap de amenda? Nici daca ma duc cu un avocat?
Accizele se platesc doar pentru tutun prelucrat, asta era doar frunze, erau frunze brute luate dupa camp si uscate!