avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1915 soluții astăzi
Forum Activitate valentinainna

Activitate valentinainna

Răspuns la discuția Moștenire cu testament
valentinainna a scris:

Bună ziua! Mama a decedat în urma cu 2 ani. În 2010 mi, a lăsat un testament pe jumătate teren intravilan și parte din casa unde locuiesc din 2005.Mai am un frate. Cat trăia mama, am ajuns cu el la o înțelegere-sa renunțe la parte din casa eu sa ii dau dublu din cât i se cuvine din gradina.
Refuza sistematic sa meargă la notar. Când se împlinea un an de la decesul mamei, am făcut la notar act de accept tacid al mostenirii.
Întrebarea-pot rezolva fără el la notar? Dacă da, în temeiul cărei legi
Dacă nu, la judecătorie e obligatoriu sa dureze un an? E o casa veche si are nevoie de mai multe renovari, plus ca sunt cardiaca și o perioada asa lunga de proces nu mi, ar face bine. Exista posibilitatea de a se diminua sau deconta din costuri,? Am bani putini. Mulțumesc mult pentru răspunsuri

Rugăminte-as putea derula procesul fără sa îl chem pe fratele? Un proces împlica un efort financiar, mai ales ca refuzul lui de a participa la moștenire pana la implinirea unui an de la deces a atras după sine și acele impozite mari.
Faptul ca eu am acceptat tacid moștenirea și el nu, îmi da acest drept?
Mulțumesc frumos
Bună ziua! Mama a decedat în urma cu 2 ani. În 2010 mi, a lăsat un testament pe jumătate teren intravilan și parte din casa unde locuiesc din 2005.Mai am un frate. Cat trăia mama, am ajuns cu el la o înțelegere-sa renunțe la parte din casa eu sa ii dau dublu din cât i se cuvine din gradina.
Refuza sistematic sa meargă la notar. Când se împlinea un an de la decesul mamei, am făcut la notar act de accept tacid al mostenirii.
Întrebarea-pot rezolva fără el la notar? Dacă da, în temeiul cărei legi
Dacă nu, la judecătorie e obligatoriu sa dureze un an? E o casa veche si are nevoie de mai multe renovari, plus ca sunt cardiaca și o perioada asa lunga de proces nu mi, ar face bine. Exista posibilitatea de a se diminua sau deconta din costuri,? Am bani putini. Mulțumesc mult pentru răspunsuri
Bună ziua! Nu știu cum sa întru pentru o întrebare. Mama a decedat pe 9 decembrie. După moartea tatălui eu și fratele meu am semnat renu tarea în favoarea ei. Am avut grija de ea din 2005 pana la sfarsit
Cam prin 2010 mi, a făcut un testament pe jumătate de casa și jumătate din intravilan pentru a o îngriji. Am respectat toți termenii testamentului.
Nelamurirea_fratele meu refuza sa vina la moștenire deși am stabilit cum împărțim, iar notarul spune ca nu e legal sa îmi recunoască testamentul fără prezenta lui. Ce pot face?
Mulțumesc frumos

gi-jane2 a scris:

nu, nu exista acest risc.

Discuție Mostenire
Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti cum se imparte mostenirea asta?
Moare intai sotul apoi sotia.Nu au copii,Ca mostenitori raman o sora a sotieisi doi frati ai sotului decedat,Au avut impreuna bun comun un apartament.El mai are in registru agricol 50 ari de pamant de la parintii lui.de unde se poate afla daca au avut actiuni sau bani in banci si cine poate sa afle daca apartamentul e liber de sarcini.Sunt intrebari multe si poate va plictisesc.Va multumesc si va rog sa imi raspundeti macar la primele
Răspuns la discuția Mesteri populari
A APARUT VREO NOUTATE LA ACEASTA LEGE?
Răspuns la discuția Mesteri populari
Nu exista o lege pentru asta?
Răspuns la discuția Mesteri populari
Va rog,imi puteti raspunde?
Buna ziua!
mesterii populari prezenti in targuri si expozitii cum trebuie sa vanda produsele si ce acte trebuie sa aiba si cum trebuie legal sa le vanda.Eu sunt mester popular ,apartin unei asociatii a mesterilor populari si primesc invitatii de participare atat de la diferite malluri cat si la activitati specifice noua
Multumesc frumos
Răspuns la discuția Noutati noul Cod Civil
Scuzati.Spuneam ca ma refer la perioada prezenta-daca exista un alt mod decat act de vanzare -cumparare?
Răspuns la discuția Noutati noul Cod Civil
In prezent ,Noile modificari ale Codului civil nu recunosc decat actul notarial?