avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate mili999

Activitate mili999

Răspuns la discuția violarea intimitatii pe facebook
Nu stiu care sunt implicatiile legislative, mai ales ca laptopul a fost lasat si nu luat.

Dar ca sfat, pe viitor, cel mai bine este nu pastrezi parolele in calculator/laptop cand acesta este folosit de mai multe persoane. Cand este vorba de perioade scurte de timp (cateva minute) foloseste logout indiferent ca este vorba de facebook, mail, messenger sau altele. Si bineinteles, parolele nu trebuiesc comunicate si altora. Asta daca vrei ca mesajele si conversatiile private sa ramana private.
Răspuns la discuția Sot violent!
aici e o lista cu numere de telefon catre diverse societati care va pot oferi sprijin si ajutor. [ link extern ]

sau poate direct aici [ link extern ] /

ati facut un prim pas prin aceasta postare, mergeti mai departe si incercati sa va oferiti dvs si copilului o viata normala.
Sunt de-acord cu rezolutia de NUP.
Pe foaia primita de la procuratura spune ca pot formula o plangere in temeiul art.278 alin3 C.p.p.
Eu vreau sa fac o plangere pentru mentiune scrisa de organul de cercetare penala potrivit careia circulam pe sens opus.
@alinaborza - Nu vreau sa fac plangere impotriva rezolutiei de NUP.
Aprecierea organului de cercetare penala m-a lasat fara carnet pt 90 de zile potrivit caruia circulam pe sens opus desi nu este adevarat.
Pot face ceva in cazul asta?

@carmenmur- am nevoie de avocat pentru plangerea in instanta?
Si daca procesul dureaza jumatate de an mai bine ma lipsesc. Eu am nevoie acum de carnet.
Mi s-a dispus NUP pentru savarsirea infractiunii de vatamare corporala dintr-un accident rutier in care eu nu ma consider nevinovata.
Desi am primit NUP mi s-a luat permisul pe 90 de zile pentru circulatie pe contrasens desi eu ma angajasem intr-o depasire regulamentara.
Cei de la politie au spus ca nu pot contesta procesul verbal pentru ca procurorul a fost cel care a decis.

Pot depune o plangere ? Si daca da, unde pot depune plangerea? si in temeiul a ce articol?

Multumesc
Da stiu.
De-asemenea trebuie sa indeplinesc niste conditii ca sa pot da testul.
Multumesc !
Buna ziua,
Din ce am citit in codul rutier art.221 iti poti reduce permisul suspendat daca indeplinesti niste conditii.
Acum intrebarea este perioada se reduce cu 30 de zile? adica daca ai 90 de zile raman 60 de zile dupa reducere sau se reduce la 30 de zile indiferent cate ai avut permisul suspendat.
Formularea din codul rutier este cam asa:"Art. 221. - (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile,"
Dar am mai cautat pe net si gasesc si varianta in care se zice ca perioada se reduce cu 30 de zile nu la 30 de zile.Sau poate nu interpretez eu bine codul rutier.

Daca indelinesc conditiile avand in vedere ca am suspendat carnetul pe 90 de zile, mi se reduce perioada la 30 de zile sau la 60 de zile?


Multumesc.
Multumesc!
intrebarea era:
Daca are mai putin de 10 zile si depune plangere la politie se poate schimba ceva in dosar? Se reiau cercetarile?
Pana acum el nu a vorbit deloc cu politia , nici macar o declaratie nu a dat.
Multumesc pentru raspuns.
ma incadrez la art 184 c. pen alin 1,3. unde spune :" fapta care a pricinuit o vătămare ce necesită pentru vindecare îngrijiri medicale mai mari de 10 zile," Daca suntmai putin de 10 zile nu inseamna terminarea procesului penal?