avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate marius61

Activitate marius61

Buna ziua. In conditiile in care aproape toti prestatorii de servicii majoreaza contractele cu indicele de inflatie, majoritatea cu 13,8 care de fapt este pe anul 2022, care este indicele de inflatie pe 2023. Multumesc.
Implementarea e-factura pentru Asociatiile de proprietari ce presupune din partea acesteia si care sunt costurile? Cu un certificat digital se poate loga un administrator pentru mai multe asociatii?
Discuție Succesiune
Buna ziua
In urma cu o luna bunica mea a decedat, mostenitori fiind mama si sora ei. As avea de pus cateva interebari.
1-Ce acte trebuiesc pentru succesiune si unde se poate face aceasta?
2-In urma decesului au ramas mai multe parcele de pamant arabil si o casa cu terenul aferent. Cum se va imparti acel teren arabil in situatia in care este divizat in mai multe parcele in locuri diferite si unul dintre mostenitori are pretentia sa ii revina anumite parcele.
3-Sora mamei mele a primit la casatorie din partea bunicilor o treime din suprafata de pamant pa care o aveau acestia, restul ramanand bunicii dupa decesul sotului. Mama nu a primit nimic la casatorie. In ce cota se va imparti acel teren acum.
Va multumesc
Buna ziua
As dori sa stiu care este suma de bani care poate fi pastrata in casieria asociatiei de proprietari, exceptand banii pentru salarii si indemnizatii, si daca este stipulata in codul fiscal sau stabilita de comitetul executiv al asociatiei.
Va multumesc
In termen de 30-45 de zile o persoana poate muri pana face rost de adeverinta cum ca i-a fost platit CASul pentru a se putea prezenta la medicul de familie. Tipic romanesc.
Va multumesc pentru raspuns. Din ce am vazut este foarte greu sa afli daca angajatorul a inregistrat c.i.m. si a platit acele contributii. Marea majoritate a angajatorilor refuza sa elibereze acel document, iar de contributii ce sa mai spun, in 90% din cazuri sunt platite dupa 6 luni, astfel incat angajatul este ca si inexistent in acea baza de date. Ca sa ajungi la ITM, e ste greu sa primesti un raspuns, poate doar sa ai relatii sau sa angajezi un avocat.
As dori sa aflu cum poate un angajat sa afle daca angajatorul a inregistrat contractul de munca la ITM, si daca facut plata contributiilor de sanatate, somaj si fond de pensii. Unde se poate adresa pentru aceasta?
Va multumesc
Exista repartitoar pe scara cat si in apartamente. Apartamentul respectiv are centrala proprie si este singurul din scara care a optat pentru aceasta,