avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters243672

Activitate ContSters243672

Buna ziua.
Varog sa-mi spuneti daca in cazul in care o banca mi-a cesionat creditul unei firme de recuperari , si aceasta a demarat executarea silita respectiv poprirea veniturilor, pot sa ajung la o intelegere cu executorul privind o esalonare de plata.
Ce credeti ca urmeaza in situatia in care ma aflu acum. Va multumesc.
Buna ziua

Va rog sa-mi spuneti daca executarea silita a unui credit ipotecar include si terenul aferent imobilului respectiv curte si gradina.

Va multumesc mult
Răspuns la discuția executarea silita
pe ce temei pot face contestatia?? tin sa precizez ca dupa ce s-a facut cesiunea eu am platiti in continuare ratele dar am ramas cu acea datorie pentru neplata unei rate si pt ca am platit unele rate mai putin decat trebuia, pe scurt am acumulat o datorie de 2000 E de pe vremea cand aveam contractul inca cu banca, pt aceasta datorie cred ca am si fost cesionat.Executarea nu trebuia sa se faca pe suma neplatita de 2000E? pe acel act de la executor scrie ca a primit incuvintare judecatoreasca pt poprire pana se acopera suma de 59000E plus onorariul executorului de 9000 de lei care mi se pare o aberatie.va multumsc
IN conditiile in cre banca cesioneaza un credit ipotecar firma de recuperari poate sa ceara restituirea intregii sume sau doar a celei restante, stiid ca un

credit cesionat isi pastreaza termenii si conditiile initiale.Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua.
Am contractat in anul 2008 un credit ipotecar de 60000E si timp de aprox. doi ani am platit ratele la zi, dupa care am ramas cu restante platind dupa posibilitati o rata mai mica dar neincetind platile. Acumulind datorii am fost notificat de catre banca si creditul a fost cesionat unei firme de recuperari . Acestia mi-au trimis o adresa de incepere a executarii silite prin bocarea salariilor, aconturilor mele si a sotiei . Precizez ca dupa cesionarea creditului am platit neintreupt ratele la ghiseul aceleiasi banci in contul firmei de recuperari timp de aprox doi ani acestia nemaitinind cont de acest fapt imi solicita suma de 59000E Va rog dati-mi un sfat. va multumesc anticipat