avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate crisp_1978

Activitate crisp_1978

Buna ziua !
Lucrez in Italia cu contract de munca si in tara am 3 copii minori care sunt in intretinerea mea.
Am aflat de alocatia pe care o pot primi pentru copii in baza formularului e 411 si nu stiu exact care sunt pasii de urmat, ce documente imi trebuiesc pentru a demara procedura.
Va rog frumos sa ma ajutati cu informatii utile.
Multumesc !
Răspuns la discuția dreptul muncii
este obligat sa accepte procura sau nu ?
Discuție dreptul muncii
Pentru incetarea unui contract de munca pe perioada determinata, daca angajatul nu se poate prezenta la servici din motive personale pentru predarea gestiunii si semnarea notei de lichidare poate fi reprezentat de sot/sotie ? Daca da, care este procedura legala ?
Multumesc !
Răspuns la discuția Probe admise intr-un proces
daca mail-ul vine de pe adresa predefinita, personal @.... si denumirea firmei, si dupa conumicarea mesajului mai jos se trece data, numele persoanei si departamentul responsabil nu se poate accepta ca proba intr-un eventual proces ?
Buna ziua !
In cazul unui proces intre un angajat si angajator pot fi admise ca probe conversatiile purtate pe mail ?
Sunt angajata pe perioada determinata (3 luni ) si contractul imi expira pe 23 apr.2012. Din 23 feb si pana in prezent sunt in CM. Doresc sa stiu daca solicit concediu fara salariu pana la expirarea contractului mi se poate aproba cererea de catre angajator ?
Buna ziua !
Am incheiat un CIM pe perioada determinata si acum din motive de sanatate doresc sa incetez colaborarea cu angajatorul inainte ca acest CIM, de trei luni, sa ajunga la termen. Angajatorul nu intelege ca in acest moment starea de sanatate nu imi permite sa profesez . Mentionez ca inainte de angajare am beneficiat de somaj . Vreau sa stiu cum trebuie sa procedez astfel incat incetarea contractului de munca sa nu-mi afecteze reluarea somajului . Care este pasul ce trebuie sa il fac pentru incetarea contractului de munca ?