avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate aurelian_c

Activitate aurelian_c

Din cate stiu clauza de neconcurenta este valida doar daca fostul anagjator plateste un procent din salariu ca si indemnizatie de neconcurenta. Daca nu sunteti renumerat clauza este ilegala.

clauza de neconcurenta tb sa specifice clar urmatoarele aspecte:

- activitatile ce sunt interzise salariatului la data incetarii contractului,
- cuantumul indemnizatiei de neconcurenta lunare,
- perioada pentru care isi produce efectele clauza de neconcurenta (maxim 2 ani)
- tertii in favoarea carora se interzice prestarea activitatii,
- aria geografica unde salariatul poate fi in reala competitie cu angajatorul.

mai mult indemnizatia tb sa respecte urmatoarele:

- nu este de natura salariala,
- se negociaza si
- este de cel putin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei incetarii contractului individual de munca sau, in cazul in care durata contractului individual de munca a fost mai mica de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului.
Răspuns la discuția Drept mostenire
am atasat si o scanare a deciziei de la recurs

[URL=[ link extern ] ]
Discuție Drept mostenire
Buna ziua,
Mama mea are o problema legata de o mostenire.
Cazul este urmatorul:

In anul 1974 tatal ei (bunicul meu) a decedat. Sa incheiat un certificat de mostenitor beneficiari fiind cei 5 copii + sotia ramas in viata.

In 1991 unul din frati se duce si face cerere la primarie pt restituirea pamantului de la CAP, problema e ca el face cererea in nume propriu ca fiind singurul mostenitor al celui decedat in 1974. De asemenea o cerere mai este facuta si de catre mama acestuia. Iar titlu de proprietate se emite pe numele lui.
In tot acest timp ceilalti frati nu au stiut de acest lucru, ei au crezut ca cererea este facuta pe numele celui decedat mostenitori fiind toti.

In 2005 a decedat si bunica mea, iar cand au vrut sa faca succesiunea au aflat ca titlu de proprietate e pe numele unuia din frati si ca ei nu au dreptul la nimic.

Mama a deschis un proces in 2005 in care cerea anularea titlului de proprietate dar nu cred ca a avut un avocat bun pentru ca pana la urma a pierdut. In final s-a impartit doar 1/4 (partea ce ii revenea bunicii) din toate proprietatile la cei 5 frati.

Este posibil ca un mostenitor sa poata face cerere in nume propriu, fara sa trebuiasca sa dovedeasaca cu certificatul de mostenitor?
Nu trebuia ca titlu de proprietate sa fie emis pe numele tuturor mostenitorilor?
Se mai poate face ceva acum?






multumesc pentru raspunsuri.
mai am o nelamurire.

Are vreo importanta ca ea a avut conventie civila si nu contract de munca?
Conventia civila a fost incheiat pentru 12 zile / luna.
Atunci daca ea a lucrat efectiv din 14-11-2010 pana pe 7-10-2011 nu se fac 12 luni?
Trebuie sa munceasca un anumit numar de zile intr-o luna ca sa se considere?
pai si atunci cum se asteapta statul ca cineva sa aibe 12 luni cotizatie in ultimile 24 de luni?
daca prenatulul este de 62 zile (2 luni) +CCC pana la 1 an automat face 14 luni deci cum ajungi 12 luni de cotizatii?
Buna ziua,
Sotia mea terminat concediu de crestere a copilului pe data de 28-12-2012 si ne intrebam daca poate beneficia de somaj.
A fost angajata cu conventie civila (pe perioada determinata) in perioada 14-11-2010 pana 7-10-2011, data la care a intrat in concediu de maternitate (126 zile) urmat apoi de concediu de crestere a copiluluipana pe 28-12-2012.
Problema este ca a mai fost in somaj in perioada ianuarie 2010 pana la 14-11-2010, iar cei de la somaj spun ca concediul de maternitate nu se calculeaza la cele 12 luni ca sa beneficieze de somaj.
Mentionez ca institutia platea toate darile la stat, inclusiv somajul.
este corect calculul celor de la somaj? Putem sa mai facem ceva?
Buna ziua,
Prietena mea a nascut in Decembrie 2012 si a fost in concediu de maternitate pana in februarie. Pana la sfarsitul lui Noiembrie concediu a fost platit de firma unde lucra cu contract de colaborare si unde i se oprea doar 10.5%. Incepand cu Decembrie contractul a de colaborare a incetat si am depus actele de concediu de maternitate la CASMB insa CASMB-ul opreste si cei 10.5 si cei 20.8% motivand ca asa specifica OUG 158 pentru persoanele ce desfasoara activitatii independente.
Problema este ca prietena mea nu e PFA, contributiile inainte de concediu (cei 20.8) se plateau de catre firma, iar contractul de colaborare spune ca sa incheiat in condiitiile "art. 942, 969 Codul Civil si art. 78, alin1, lit. "e" din Codul Fiscal".
Firma este o agentie a statului ce lucreaza cu fonduri UE si au spus ca ei pot incheia numai contracte de colaborare, dar ca sunt asimilate contractelor de munca si ca nu va avea nici o problema.

Este normal ce face CASMB-ul? Pot sa recuperez cumva aceste sume retinute?
Multumesc

[ link extern ]
[ link extern ]
Ieri am fost la CASMB si am cerut ce sume sunt oprite.
Astfel am aflat se opreste din concediu medical 10.5% contributia angajatului (lucru normal) dar si 20.8% contributia angajatorului.
Este normal sa se opreasca si 20.8? Nu ar trebuie sa ii suporte FNUAS? In cazul unei firme cei 20.8 sunt platiti de firma sau sunt suportati de FNUAS?
Buna ziua,
Prietena mea este in concediu de sarcina si lauzie din 10-10-2011.
Pe 30-11-2011 a expirat contractul de munca astfel incat plata concediul cade acum in sarcina CASMB-ului.
Conform cu adeverinta de salariu pe 6 luni anterioare concediului initial, valoare medie pe zi este de 170RON.
Cat timp concediul medical a fost platit de firma, i s-a retinut numai CAS ~ 70 RON.
De cand concediul este platit de CASMB i se retin ~ 200 RON
In decembrie a luat 2690 (2890 brut) RON iar pentru ianuarie ~ 2800 RON.
Am intrebat la CASMB de ce se opresc atatia bani si a zis ca pensie, somaj si impozit, dar nu am primit nici un document gen fluturas sau alta dovada.
Am citit si eu legea si am vazut ca concediul de sarcina si lauzie este venit neimpozabil, iar de asemenea CASS nu se plateste pentru sumele suportate de catre fond asa ca eu consider ca am fost pacaliti de CASMB.

Ce se poate intreprinde de catre noi astfel incat sa recuperam acesti bani (se vor strange cam 500RON ~ pampersi pentru ~3 luni).
CASMB este obligat sa de un document cu calculul acestor sume?