avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate vicenzasimona

Activitate vicenzasimona

Buna ziua,
Situatia este urmatoarea:

Casatorie de 7 ani, copil minor 5 ani. Apartament comun in rate la banca. Sotul plecat din tara de 1 an de zile sa munceasca(de comun acord acest lucru).Sotia merge la serviciu in tara. Trimite un mesaj sotului in care ii spune ca are pe altcineva (o relatie de cel putin 2 luni), cere sotului sa o lase sa plece cu amantul.

D.p.d.v legal sotul cum ar trebui sa gestioneze situatia pt a iesi in castig.
Dar copilul, cine are dreptul la el?


Multumesc anticipat pt raspuns!
Va multumesc!
Buna ziua,
sotul are o societate comerciala cu datorii catre banca si catre trezorerie.doreste sa suspende activitatea firmei pentru ca nu mai este profitabila.Sediul comercial este proprietatea sotului(nu inchiriat).Eu (sotia)nu apar in activitatea firmei(sunt casnica).

As vrea sa stiu daca pot deschide o alta societate(PFA), pe numele meu(al sotiei), in spatiul societatii suspendate. Am putea face un contract de inchiriere (sot-sotie) pentru spatiul respectiv.

va multumesc,
Simona Tudor.
Răspuns la discuția costuri taxa auto
,vreau sa cumpar o masina inmatriculata deja, si ma intereseaza daca platesc sau nu taxa de poluare a masini.la o masina inmatriculata inainte de ian 2007 sau dupa.si cat costa ea(taxa de poluare)
Buna ziua,

cat costa taxa de poluare a unei masini aduse de afara si inmatriculata in Romania inainte de 1 ian 2007.am inteles ca sunt taxe diferite pentru benzina sau diesel.atunci cat costa pentru benzina, cat pentru motorina.
Daca masina este inmatriculata cu toate actele in regula, se mai platesc si alte taxe la stat?
multumesc
Simoan Tudor
va multumesc pt raspuns
astazi a fost primita recomandata ce continea amenda pe rovinieta.deci 24 mai, nu au trecut cele 15 zile,cum spuneti dv mai sus.
Buna ziua,

sotul meu a primit o amenda pentru lipsa rovinietei, la data de 26.04.2012-in valoare de 750lei(potrivit art 8alin 2din OGnr 15/2002).
separat de aceasta amenda mai avem de platit tariful de despagubire in valoare de 96 euro.
Am inteles ca putem contesta datorita lipsei semnaturii agentului constatator.

Va rog sa imi spuneti

- avem nevoie de un avocat ?
- ce trebuie facut pentru a face contestatia?

va multumesc
Simona Tudor
Buna seara,
doresc deschiderea unui magazin de haine second hand in cadrul depozitului de constructii al sotului meu.
Afacerea este inceputa in 1999 cu activitate principala 5153-comert cu material lemnos si de constructie, iar actul constitutiv al firmei contine pe langa alte activitati secundare si 5242 - comert cu amanuntul cu imbracaminte.
- pot folosi acest cod 5242 pentru deschiderea magazinului de haine sh?
- trebuie modificat actul constitutiv si codurile caen ce sunt inregistrate in acesta?
- ce implica aceasta modificare de act constitutiv ?(documente, bani)
va multumesc,
astept raspuns