Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sotie infidela - copil minor - sot plecat din tara.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sotie infidela - copil minor - sot plecat din tara.

Buna ziua,
Situatia este urmatoarea:

Casatorie de 7 ani, copil minor 5 ani. Apartament comun in rate la banca. Sotul plecat din tara de 1 an de zile sa munceasca(de comun acord acest lucru).Sotia merge la serviciu in tara. Trimite un mesaj sotului in care ii spune ca are pe altcineva (o relatie de cel putin 2 luni), cere sotului sa o lase sa plece cu amantul.

D.p.d.v legal sotul cum ar trebui sa gestioneze situatia pt a iesi in castig.
Dar copilul, cine are dreptul la el?

Multumesc anticipat pt raspuns!
Sotia poate pleca si fara s-o lase sotul.

Ambii parinti exercita autoritatea parinteasca, copilul va avea domiciliul stabil la un parinte, posibil la mama daca are conditii bune de locuit. Daca mama e de acord, copilul va locui cu tatal. Prin judecata, in situatia dvs, mai greu sa castigati sa locuiasca minorul cu tatal

Si ce ar vrea sotul sa castige din asta?
gi-jane2, moderator