avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate sweetydelcina

Activitate sweetydelcina

Buna ziua.As vrea sa stiu si eu daca a mai patit cineva urmatoarea situatie si cum s-a solutionat;am luat un credit de nevoi personale de la o banca in 2006 si pt care mai am de plata inca 5 ani.Lucrez in sistemul bugetar si dupa taierile salariale am cerut bancii sa-mi faca o reesalonare a creditului pt a plati mai putin pe o perioada de 9 luni ceea ce mi s-a si aprobat.Mi-am platit la zi rata si nu am avut nicio zi de penalizari.In anul 2010 banca mi-a dat si o linie de credit de 100 de milioane pe care am utilizat-o partial dar pt care depuneam lunar suma minima impusa de banca.Cardul de cumparaturi expira in luna aprilie anul acesta.Am fost sunata de catre o angajata a bancii pt a ma invita sa ridic noul card.Saptamana trecuta am trecut pe la banca sa-mi ridic noul card dar surpriza - acesta nu venise inca.Mi s-a spus ca pot folosi cardul incontinuare pana la venirea celui nou.Am depus in ziua aceea bani pe card 50 de milioane.Ieri am fost la cumparaturi si vrand sa achit cu cardul , casiera tipa in gura mare CARD FURAT ! TREBUIE SA VA RETIN CARDUL SI SA CHEM POLITIA!:">Am intrat in pamant de rusine dar pana la urma situatia s-a rezolvat fara sa fie chemata nicio politie.Am mers la banca si functionara de acolo mi-a explicat ca linia de credit a fost anulata de catre banca pt ca am facut acea esalonare iar ei au considerat ca nu-mi mai pot plati ratele.Nu am primit nicio instiintare , nicio notificare scrisa privind acest lucru.E normal?Daca stiam ca mi se anuleaza cardul nu mai depuneam toti banii.#-oAs vrea sa dau in judecata banca!Ce trebuie sa fac?Am contractul,toate actele , inclusiv bonul pe care scria card furat!
Răspuns la discuția datorie inventata
Si parintii mei au trecut printr-o situatie asemanatoare si s-au judecat 7 ani ca sa dovedeasca ca nu ei au luat banii.Ei au luat un credit ipotecar de la o banca pt a imprumuta o ruda apropiata fara a face niciun act la notar cum ca l-au imprumutat pe respectivul si nestiind ca acesta mai luase bani si de la o a treia persoana.Ruda a fugit cu banii iar a treia persoana i-a dat in judecata pe parintii mei pt ca le-a imprumutat bani si nu i-au restituit.Intre parintii mei si aceasta persoana neexistand niciun act doveditor care sa confirme imprumutul.S-au judecat 7 ani iar a treia persoana ( avocat de meserie si o persoana cunoscuta si cu relatii in oras)a castigat, parintii mei fiind obligati sa-i restituie suma imprumutata de ruda.Dupa alti 3 ani , parintii mei si-au recuperat suma platita de la ruda insa banii numai aveau nicio valoare.Asa ca totul este posibil in Romania daca esti o persoana cunoscuta si cu relatii.
Răspuns la discuția datorie inventata
Buna ziua.Daca am inteles eu bine din acest caz,oricine poate acuza pe oricine ca i-a dat bani doar pe baza unui extras de cont.Adica daca eu cer un extras de cont de la banca azi , maine sau chiar azi , il pot acuza pe prietenul meu ca i-am imprumutat bani dar nu mi i-a inapoiat.Mi se pare asa de usor sa-i faci rau cuiva doar pt ca te-a parasit cu un simplu extras de cont.Eu cred ca aici e vb doar de razbunare si de intimidare din partea reclamantei care se foloseste de politistul ( care fiind din aceeasi comuna este clar ca-i va tine parte) ce face exces de zel pt a nu ramane cu un dosar neterminat.Cred ca un avocat este cel mai in masura sa demonteze toate acuzatiile ce i se aduc si asta cu foarte mare usurinta pt ca nu mi se par solide probele reclamantei.
Buna ziua.In aceeasi situatie sunt si eu si mi s-a spus chiar azi de cei de la Primarie unde se depune dosarul pentru indemnizatie, ca se prelungeste concediul de crestere a copilului nefiind nevoita sa ma intorc la munca.In cazul meu primul copil este nascut in noiembrie iar cel de-al doilea in ianuarie.Perioada de 1 sau 2 ani , depinde de alegerea facuta - vezi OUG 111/2010 -incepe de la nasterea celui de-al doilea copil nu de cand expira CCC a primului copil.In plus mi s-a spus de catre cei de la primarie ca indemnizatia ramane aceeasi ca pentru primul copil ne fiind nevoie o noua recalculare.Pentru a primi indemnizatia in continuare dupa ce primul copil a implinit 2 ani trebuie sa depun un dosar cu actele celui de-al doilea copil cu 30 de zile inainte de a expira CCC1.Sper sa-ti fie de ajutor info.
Răspuns la discuția drept la mostenire
Si cum as putea afla acele ''metode''?Va multumesc pt raspunsuri.
Răspuns la discuția drept la mostenire
Din pacate nu ne intelegem cu tata care sub nicio forma nu doreste vinderea casei si impartirea mostenirii.Mie mi-e frica ca toti banii pe care i-am investit in casa nu-i voi mai recupera niciodata in cazul in care tata va deceda iar fratii mei vor dori sa vindem.
Răspuns la discuția drept la mostenire
Multumesc pt raspunsuri.In casa aflata in discutie locuiesc eu si sotul meu si am investit foarte multi bani in reamenajarea ei pt care am chitante(chitantele sunt pe societatea la care suntem eu si fratele meu actionari).In cazul in care se va dori vinderea casei eu imi voi putea recupera banii investiti in imobil?Sau se va tine cont de banii pe care i-am investit in casa?
Buna ziua.As vrea sa stiu si eu cum se imparte o mostenire intr-o situatie ca a mea.Mama mea a mostenit o casa de la bunica in timpul casatorie cu tata.Intre timp mama a decedat.Cum se imparte casa pt ca noi copiii ( suntem trei frati) nu am vrea ca tata sa aiba vreun drept la aceasta casa.
Buna ziua.In noiembrie 2010 am nascut un copil iar in ianuarie 2012 un al doilea copil.As vrea sa stiu daca pentru cel de-al doilea copil mai primesc acel stimulent de 600 lei, daca ,pentru primul copil beneficiez de indemnizatie si concediu de crestere dupa vechea lege.Multumesc si astept raspuns.