avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1915 soluții astăzi
Forum Activitate Iulianaszabo

Activitate Iulianaszabo

Răspuns la discuția Contract pe perioada determinata
Am uitat sa precizez ca am demisionat si am efectuat deja preavizul, dar mi-au cerut sa mai raman. Saptamana viitoare o sa am o noua discutie cu conducerea si vreau sa semnez un nou contract pe 3 luni, pentru a nu mai avea aceeasi problema: sa trebuiasca sa stau alte 45 de zile in preaviz.
Daca semnez un contract de munca pe o perioada de 3 luni de zile, sa spunem 20. oct-20.ian, mai trebuie sa stau si in preaziv, sau pot sa plec atunci cand imi expira cele 3 luni?
Răspuns la discuția Demisia si preavizul
pentru ca lucrez acolo de 5 ani si nu mai vreau, am obosit. Imi doresc un job mai putin stresant.
Mi-am depus demisia de la firma la care lucrez, am respectat preavizul, am mers la discutii cu sefii si mi-au spus ca nu au pe nimeni pe postul meu. Am decis sa mai raman o saptamana. O pietene mi-a spus ca si ea a vrut sa plece, dar nu au vrut nici in ruptul capului sa o lasa si nu i-au dat actele pentru desfacerea contractului si asa a trebuit sa mai ramana pana cand nu au mai avut sefii nevoi de ea. Daca mi-am respectat obligatiile ca angajat, ei nu trebuie sa faca la fel? ma pot obiga sa raman daca eu nu vreau?
Buna ziua,
In urma cu 30 de zile am depus la firma la care am lucrat o cerere pt. prelungirea suspendarii CM, pentru ca nu am primit rsp, doresc sa stiu daca exista un interval specific de zile in care firma este obligata sa imi elibereze actul respectiv. Exista in lege un articol care sa reglementeze acest lucru sau trebuie sa astept pana la pastile cailor pana cand angajatorul are de gand sa dea curs cererii mele? Sunt cam presata de timp, deoarece am mare nevoie de decizia aceea,iar seful meu nu mai are nici macar bunul simt sa imi raspunda la telefon ca sa imi spuna ca nu a reusit sa imi elibereze actul.#-o
Va multumesc din suflet.
Buna ziua,
doresc sa aflu cum obtin copia de pe hotararea judecatoreasca definitiva prin care instanta competenta conform legii a dispus reintegrarea in munca, atunci cand reintegrarea nu mai este posibila la unitatea la care persoana a fost incadrata in munca anterior, din cauza incetarii definitive a activitatii, sau la unitatea care a preluat patrimoniul acesteia, in conditiile in care fostul meu angajator nu poate sa imi puna la dispozitie acest act, deoarece conform spuselor sale este unul confidential si cum pot afla care este firma care a preluat patrimoniul acesteia, astfel incat sa pot sa le solicit lor actele de care am nevoie? Va multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti ce pot sa fac in cazul in care fostul meu angajator nu imi elibereaza adeverinta respectiva deoarece sustine ca firma se afla in procedura de executare silita si prin urmare nu mai are dreptul sa elibereze nici un fel de act. Eu acum sunt in concediu pentru cresterea copilului si mai am 2 luni pana cand se termina si nu stiu cum sa fac rost de actele necesare. Datorita faptului ca sunt deja in evidenta AJOFM cu indemnizatia de crestere a copilului, nu mai este necesara acesta adeverinta? Va multumesc.