avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate czs

Activitate czs

Multumesc pt raspuns
In ce sens vechi?
Sau cine considera ca un dosar este vechi,nou,sau mai putin vechi??



Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Dosarele vechi nu mai apar.

Buna ziua,

ce inseamna cand un dosar penal nu mai.apare pe Portalul Instantelor?Mentionez ca este vb de un dosar din 2012,cu pronuntare condamnare 1 an cu suspendare si 2 ani si cinci luni termen de incercare(data pronuntarii ,Aprilie 2019).Dosarul aparea pe Portal pana acum o luna(Martie 2022),insa acum el nu mai apare.
Ma puteti ajuta??

Multumesc
Multumesc

Adrian Marin a scris:

Asa cum am precizat , reabilitarea intervine de drept , deci nu este nevoie sa faceti alta cerere / solicitare in acest sens.

Multumesc pt raspuns.
Trebuie sa mai fac ceva in acest sens?ma refer hartii,tribunal ceva?Eu nu locuiesc in Ro de aceea intreb?!

Multumesc

Adrian Marin a scris:

Buna ziua ! Avand in vedere datele furnizate , in speta dvs. intervine reabilitarea de drept prevazuta de art. 165 CP , calculata conform prevederilor art 167 CP .

Buna ziua,
am urmatoarea intrebare:
Ce se intampla cu o sentinta judecatoreasca de condamnare la 1 an cu suspendare si termen de incercare de 2 ani si si sase luni,pronuntata in Martie 2019 ,dupa trecerea termenului de incercare?
Ce trebuie sa fac eu in calitate de comdamnat in aceasta sentinta dupa expirarea termenului de incercare?!
Mentionez ca nu s-a facut recurs de catre partea vatamata.
Multumesc
Răspuns la discuția succesiune
Multumesc pt raspuns.
Este aceeasi situatie descrisa de dumneavoastra si in cazul in care tatal meu si mama mea vitrega,au fost casatoriti o perioada mai scurta de 5 ani?
Multumesc
Buna ziua

doresc ajutor din partea dumneavoastra in urmatorea problema:
-bunica mea a decedat in anul 2018,fiind proprietara a unui imobil in cota de 50% din timpul casatoriei plus o cota de 12,5%(1/4 din 50%) care i-a revenit in urma decesului sotului ei,bunicului meu,Restul de 3/4 din 50% revenindu-i tatalui meu,ca unic mostenitor.
-in urma decesului bunicii mele,din cate inteleg,dreptul de 100% din imobil ii revine tatalui meu,el fiind unicul mostenitor legal.
-datorita faptului ca tatal meu nu m-a anuntat despre decesul bunicii mele(eu nelocuind in Romania),ma face sa ma gandesc la existenta unor acte lasate de bunica mea (mostenire,donatie) in favoarea mea,eu insa neavand cunsotinta de existenta acestor acte.
Tatal meu spune ca a facut succesiunea.
Intrebarea mea este,cum pot verifica daca exista alte acte facute de bunica mea(donatie,testament) prin care sa am si eu dreptul la o cota din acel imobil
Ma poate ajuta cineva o copie dupa un extras de carte funciara?
Stiu ca se poate face online insa trebuie sa stiu nr cadastral pe care insa eu nu il cunosc?!

Multumesc anticipat
Discuție succesiune
Buna ziua,

doresc ajutor in urmatoarea speta:
-este vorba despre un imobil,care a apartiunut bunicilor mei,casatoriti fiind.La moartea lor,s-a efectuat succesiunea intre cei doi copii ai lor,tatal meu si sora lui,respectiv matusa mea(succesiunea s-a facut 50%-50%)
-tatal meu a continuat sa locuiasca in acel imobil,impreuna cu concubina lui de la acea vreme,cu care ulterior s-a casatorit.Tatal meu a decedat la 4 ani de la casatorie.Asta s-a intamplat in anul 2011.Eu de atunci nu am facut actele de succesiune pt imobilul respectiv.
Doresc sa stiu ,acum in 2020 ,care este cota din acel imobil care imi revine si deasemenea daca ma poate ajuta cineva cu intocmirea actelor,eu nelocuind in Romania
Răspuns la discuția perimarea cererii de recurs
multumesc pt raspuns.dosarul penal a fost inchis anul trecut in 2019 in Martie cu pronuntare Condamnare,si nu s-a facut apel.Deci???

Aurel Fleancu a scris:

Cauza va ramana suspendata pana la solutionarea dosarului penal.

Răspuns la discuția perimarea cererii de recurs
Va multumesc pt raspuns.,

da a fost suspendat pt ca a intervenit o cauza penala intre aceleasi parti.Deci in acest punct se mai poate ataca cu recurs decizia?
metionez ca solutia a fist data de Curtea de apel Bucuresti

Multumesc

Aurel Fleancu a scris:

Cel mai probabil, instanta a dispus suspendarea cauzei anterior.
Arhiva instantei a apreciat ca a curs termenul de 6 luni si nu a fost intreprinsa nicio masura pentru reluarea judecatii.
Instanta a acordat termen pentru a pune in discutie acel referat al departamnentului arhiva si a apreciat ca nu sunt indeplinite conditiile pentru a se constata perimarea.
Aveti idee care a fost motivul pentru care a fost suspendata cauza suspendata anterior?