avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1099 soluții astăzi
Forum Activitate sbastta

Activitate sbastta

buna ziua!
In octobrie 2012 am cumparat o masina(fabricata in iunie 2001) care era inscrisa in romania, nu am platit nimic ca sa o inscriu pe numele meu, ea fiind inregistrata prima oara in Romania in iunie 2007. As dori sa stiu daca o vand acum, cel care o cumpara plateste taxa? Pot afla daca am taxa platita? Adica daca nici eu nu am platit nimic asta nu ar insemna ca a fost deja platita odata si nerecuperata?
ce acte imi trebuiesc sa aflu daca e platita sau nu si unde tb depuse?
Multumesc.
Multumesc frumos pentru raspunsuri. M-am linistit.
Multumesc pentru raspunsuri.
As dori sa mai intreb ceva in legatura cu situatia mea:
1. La 31.08.2012 imi expira contractul pe perioada determinata, dupa aceasta data nu voi mai avea contract de munca ci doar un fel de colaborare numita "plata cu ora". Situatia aceasta imi va dauna la plata concediului pentru cresterea copilului, in ce masura? Mentionez ca sunt in saptamana 12a.
2. Medicul meu de familie mi-a recomandat sa trec pe concediu de risc maternal (avand in vedere sarcinea destul de pretentioasa) as dori sa stiu cat va fi acesta ca timp, durata si plata? si eu voi fi platita in functie de contractul actual de munca?... caci de la 1 09.2012 practic nu voi mai fi angajata...
Buna ziua!
Am 2 situatii:
1. Sunt profesor de corepetitie(muzica) la un liceu de arte, angajat pe perioada determinata, adica 1 septembrie 2011 - 31 august 2012, am o vechime de 10 ani in invatamant, am definitivatul in invatamant si de 1 luna am aflat ca sunt insarcinata. Conform legilor din Romania in ceea ce priveste invatamantul eu mai pot continua la locul meu de munca doar pentru tipul de contract cu "plata cu ora", asta insemnand ca pe timpul vacantelor nu voi fi platita.
Intrebarea mea este:
1. Contractul de munca actual pana la data 31.08.2012 poati fi prelungit in situatia mea de gravida? sau trebuie neaparat plata cu ora?

situatia 2:
In luna iunie, mai exact pe data de 4 iunie 2012, am fost diagnosticata cu hernie de disc si lubago acut, am beneficiat de 2 saptamani de concediu medical si in aceasta perioada nu m-am putut prezenta la examenul practic pentru titularizare, iar dupa cele 2 saptamani cei de la inspectoratul scolar judetean mi s-a comunicat ca nu mai pot da examenul de titularizare.
Intrebarea mea este:
Boala mea poate fi considerata accident la locul de munca? (eu fiind profesor de corepetitie pian, jobul meu reprezentand sedere in scaun cel putin 8 ore pe zi cantand la pian)
Ce trebuie sa fac in acest sens? Caci ne dand examenul de titularizare, nu mai pot continua in invatamant decat la plata cu ora prezentata mai sus.
Buna, As dori sa stiu de cand intra in vigoare asigurarile obligatorii PAID? stiu ca s-a zis 15 iulia 2011, apoi 5 august.
buna ziua,
Sunt persoana cu handicap accentuat (mentionez ca eu sunt elev, si nu am nevoie de insotitor.), iar fratele meu care lucreaza la particular (cu carte de munca avand o vechime de 10 luni) avand un salariu net de 510 lei si bonuri in valoare de 100 ron, doreste sa-si depuna actele pentru a primii o locuinta sociala. El mi-a spus ca ii trebuie actele mele din care sa rezulte ce handicap am, copie Ci al meu.
As dori sa stiu daca dandui actele mele voi mai putea beneficia si eu de conditia mea cand voi depune pentru mine.
Daca stiti care sunt cerintele pentru acordarea de locuinta sociala si caror persoane se acorda.
Răspuns la discuția luarea in spatiu
Buna ziua,
Am luat in spatiu doi frati, unul este angajat si altul elev. La ambii le-am facut carte de identitate pe apartamentul in care locuiesc eu, fiind proprietar. Cel care era angajat a plecat de la mine dupa aproape 6 luni fara a-mi comunica acest fapt. Ce responsabilitati am eu? Dar el? Trebuie sa anunt faptul ca nu mai locuieste la mine? Multumesc