avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Activitate free_your_mind

Activitate free_your_mind

Anii de boală reprezintă vechime la pensie?
Persoana în cauză a fost în audiență la șefa Casei de Pensii și i s-a spus că anii de boală, nu se iau în calcul.
Auzisem că 1 an de invaliditate gradul 2 înseamnă 0,55 puncte.
Ne puteți ajuta cu un articol de lege, dacă e adevărat?
Să ne ducem direct cu legea.
Persoana în cauză e bolnavă din 1992 și s-a pensionat în 2020.
E posibil să mai primească și din urmă?
Cum să procedăm? Ce e de făcut?
Vă salut, cu respect!
Bunicul a decedat în 2013, dar nici pînă acum nu s-a dezbătut succesiunea.
Am încercat prin instanță, dar ni s-au cerut 3000 de euro.
Bunicul avea un teren în Mamaia Sat și un apartament în Constanța.
Unchiul meu (fiul bunicului) ne spune că totul este al lui. Că bunicul i le-a lăsat.
Dar cum i le-a lăsat? Testament, nu cred! Donație? Vînzare - cumpărare? Clauză de întreținere?
Nu vrem să dăm banii, dacă nu suntem siguri că obținem ceva.
Cum putem face să vedem și noi "actele"? Nu avem dreptul să le vedem? Mergem pe cuvîntul unchiului?
Noi eram în relații proaste cu defunctul. E posibil să nu mai existe nimic, la masa succesorală...
Dacă ne puteți da un sfat. :)
Mulțumim!
Răspuns la discuția Scutire taxa de timpru 2023
Bună seara!
Am înaintat o cerere instanței de judecată, privind stabilirea calităţii de coproprietar şi stabilirea cotei-părţi.
Ca urmare, am primit o comunicare prin care ni se solicită încheierea emisă de notarul public cu privire la verificarea evidențelor succesorale prev. Cod Civil, față de preved. art 193 alin 3 CPC.
De asemenea, să indicăm temeiul de drept concret al acțiunii.
Ne puteți ajuta? Riscăm anularea cererii.
Mulțumim mult.
Bună seara!
Finul părinților mei, este șchiop. Nu are un picior.
Este încadrat în gradul 2 de handicap.
Știe cineva dacă va crește pensia de handicap acum sau din septembrie?
Nu am auzit nimic, la TV.
Vă mulțumesc!
Finul bunicilor mei, are handicap gradul 2. Nu are un picior. Si il cheama la fiecare 2 ani, la comisie, sa vada daca i-a crescut piciorul.
Ideea este ca el are o pensie foarte mica. Vreo 400-500 de lei, mi se pare. Si mai vinde de prin garaj. El a avut un atelier auto, in tinerete. Dar nu e ceva constant.

Oare pierde pensia daca a avut venituri? Sau dimpotriva, e scutit de taxe?
Nu stiu ce sa-i recomand.
A primit si el informarea de la ANAF si nu stiu ce sfat sa ii dau.
Răspuns la discuția Scutire taxa de timpru 2023
Vă mulțumim frumos pentru lămuriri.
Am mai înzdrăzni o întrebare, dacă nu vă supărați. La stabilirea calității de coproprietar, este forțat fiecare moștenitor să se prezinte? Ce se întîmplă dacă unul nu se prezintă? Se poate face și fără el?
Mii de mulțumiri, încă o dată.
Scutire taxa de timpru 2023
Va salut cu respect!
As dori sa stiu de la dumneavoastra care este suma de la care o persoana poate beneficia de ajutor public judiciar.
In OUG 51/2008 se face vorbire de 500 de lei. Dar au trecut 15 ani. Suma nu a mai fost actualizata?
Si mai intreb tot aici, ca sa nu fac alt topic, taxa judiciara pentru stabilirea calitatii de coproprietar a ramas 50 de lei?
Va multumesc foarte mult!
Vreau sa ma mut de la Enel si Hidroelectrica. Trebuie sa astept sa expire contractul sau pot pleca oricand?
Si ce se intampla daca nu platesc ultima factura?
Multumesc.
Buna seara!
Tatal meu a primit o somatie de la Primaria Constanta. Daca nu ridica un garaj de pe un teren personal intravilan, in 15 zile, ia amenda intre 1.000 si 100.000 de lei.
Baza juridica este legea 50/1991, art. 26.
In primul rand, nu stim daca un garaj poate fi considerat bun imobil. Va rugam sa ne lamuriti. Sigur exista ceva precedente.
Ce se poate face, atat timp cat tata nu poate merge in audienta la primar, nefiind vaccinat?
Care ar fi pasii de urmat?
Multumim mult.
An nou fericit!

P.S.: Garajul nu are fundație și se poate muta. Este din beton, turnat, Nu a fost construit pe teren.
Răspuns la discuția Succesiune cu bani putini
Asta ne-ar mai lipsi. Ipoteca!
Prin notariat, cum este? Tot asa, ne cere banii inainte?