avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate artemis22

Activitate artemis22

Buna seara, am facut o contestatie la executare la un titlu, in baza unui contract de reprezentare juridica-care este titlu executoriu, exista un termen anume, formele de executare sunt pe rol, de 15 zile, sau contestand titlu -contestatia mea la executare pe exceptie, pe fond, are termen extinctiv, atata timp cand sunt forme de executare. Intreb deoarece mi s-a respins actiunea ca si tardiv depusa,dar eu am facut contestatie la titlu.Ce puteti sa imi spuneti? Ce cai de atac am in acest caz.
Multumesc.
Buna ziua,
Am 2 intrebari:
1. Ma intereseaza daca avocatul inmaneaza clientului din cele 3 exemplare ale contractului de reprezentare juridica -primul exemplar sau cel verde sau ultimul, mie mi-a fost inmanat cel verde este corect?
2. Avocatul cabinet este platitor de TVA, am solicitat factura pe suma de 10.000 ron, platita in 2 transe a cate 5.000 ron dar nu am primit factura fiscala nici pe suma integrala nici pe avansul dat de 5.000 ron sau pe diferenta- de ce? desi am solicitat acest lucru,
Imi puteti raspunde?
Va multumesc.
Răspuns la discuția taxa de timbru
Se poate cere un termen pentru a se putea timbra actiunea,se poate cere-daca este cazul si ordonanta presedentiala pentru ajutor taxa de timbru, sau esalonarea taxei de timbru sau chiar pentru scutire de la taxa de timbru, in functie de speta si de situatie si de documentatie -eu am avut personal un astfel de caz insa nu exista varianta sa nu o platiti daca aceasta cade in sarcina Dvs deoarece va preia actiunea ca si netimbrada sau poate fi respinsa actiunea pe considerentul insuficientei timbrarii acesteia, asa ca mai glumind sau in serios si eu ca si oricare contribuabil in aceasta tara ca sa ma judec sunt obligat sa timbrez, sa platesc o taxa judiciara de timbru, daca nu nu mai ai posibilitatea de a te judeca-asta nu inseamna ca vei castiga ci doar ca legal-juridic ai posibilitatea sa te judeci.
Acel act semnat de catre Dvs.si cei doi martori, da posibilitatea debitorului sa va dea in judecata fiind un act opozabil in instanta, acest document pe care l-ai semnat si agreat de comun acord. Este asemeni unei intelegeri dintre parti, sau tranzactie a partilor, un fel de antecontract sau promisiune sinatagmala a partilor.
Am de platit un onorariu de succes in baza contractului de reprezentare avocatiala de 90.000 ron, aproape 20.000 eur, am platit anorariu de reprezentare in instanta de 9.500 ron, cate 4.500 ron de 2 ori casa fiu reprezentata de dna.avocat si am castigat procesul de partaj bunuri comune la instanta Tribunal insa urmeaza si se va face recurs la Curtea de Apel Cluj luand in calcul ca partea adversa este nemultumita de motivare sau de hotararea judecatoreasca astfel incat eu desi nu voi face recurs nici nu pot face hotararea judecatoreasca de la Tribunal irevocabila, urmand a se depune de catre adversar recurs,in termenul legal de la primirea comunicarii la adresa din CI a fiecaruia. Problema mea este ca dna X avocat imi solicita onorariul de succes! de 90.000 ron!, platindu-i onorariu de reprezentare de 9.500 ron insa nu si onorariul de succes dearece inca este un litigiul pe rol urmand a se judeca la Curtea de Apel eu neputand intra in posesia procesului verbal de posesie a imobilului,
Cum se face ca in aceasta situatie care personal mi se pare o teapa sau inselatorie,aproape camatarie -eu primesc acasa o somatie si dna X avocat isi investeste cu formula executorie acel contract de reprezentare avocatiala. Ce este de facut? in alta ordine de idei ce cale de atac sauce pot face de acum incolo, de ex.constestatie la executare, plangere penala la Parchet la DNA sau la Baroul Avocatilor Cluj?
Onorariu de succes la o instanta de judecata-Tribunal