avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 837 soluții astăzi
Forum Activitate ellyzeea

Activitate ellyzeea

Răspuns la discuția ATACARE TESTAMENT DIN 1983
In niciun caz nu mai poate ataca testamentul tatalui (care a inceput sa-si produca efectele si s-a si executat in anul 1983), iar cu privire la testamentul sotiei (care nu-i este mama nici prin adoptie, nu?)nu are nicio actiune la indemana. De asemenea, si sotia a instituit un legatar universal "asupra tuturor bunurilor mobile si imobile", pe sotul dvs.In principiu, nu cred ca ar avea sanse asupra respectivelor mobile. Chiar daca ar dovedi ca existau la momentul deschiderii succesiunii tatalui sau, nu are relevanta, caci, in virtutea posesiei , sotia a devenit proprietara lor ; si in privinta aceasta i s-a prescris dreptul la actiune.Este adevarat ca o discutie pe baza documentelor este recomandata!
Succes!
Buna ziua,
Daca este vorba despre subiectele de la proba a2a, proba teoretica cu caracter aplicativ-care nu se gasesc pe site-ul UNBR, rog si eu un mai la adresa ellena_andrada2000@yahoo.com Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția doresc sa ies din firma
Daca in societatea asta sunteti asociat, puteti infiinta o SRL ca asociat unic! Mai ramane sa renuntati la functia de administrator.
Am incheiat 5 contracte de subantrepriza, avand ca obiect construirea unor imobile pentru care s-a retinut garantie de 5 % si, respectiv, 10 % din valoarea contractului, antreprenorul, persoana juridica, fiind acelasi in toate contractele. Pentru aceste garantii, antreprenorul a refuzat sa ne dea scrisoare bancara sau depunea sumelor intr-un cont ESCROW-modalitati pe care am mers cu alti colaboratori. In cateva din aceste contracte nu se mentioneaza momentul eliberarii garantiei de buna executie retinute; in altele fiind termene de 14 zile,6 luni, 12 luni de la finalizarea lucrarii. Or, aceste termene nu s-au respectat, ajungand in situatia de a avea de recuperat garantii din 2010! Antreprenorul refuza sa le achite, urmand sa-i cerem in instanta plata!Totodata, ne lipsesc si procesele-verbale de receptie a finalizarii lucrarilor intre noi, El, ca antreprenor, le are incheiate cu beneficiarii lucrarilor. Intrebarile pe care le am sunt: este vreun termen de eliberare a garantiei prevazut de lege? Ce lege reglementeaza garantia de buna executie?Pot sa aduc in instanta procesele verbale de receptie a lucrarii finale pe care el, ca antreprenor lle-a incheiat cu beneficiarul?Dar intr-o cerere de ordonanta de plata?
Va multumesc anticipat!