avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate ralvintila

Activitate ralvintila

multumesc mult, suma este modica, 1500 lei, am ales varianta cu ordonanta de plata, vedem cat dureaza...
Va multumesc mult, am inteles.
multumesc mult pentru raspuns,
Buna ziua,
Am un client care refuza sa achite factura pe care a primit-o si a semnat-o de primire.
I-am transmis o somatie de plata, cu termen 15 zile pentru achitarea facturii. Somatia a fost transmisa cu confirmare de primire, a fost conceputa de avocat.
Avocatul este in concediu, si nu as vrea sa pierd nicio zi, pana la intoarcerea sa.
As putea depune singura o cerere la tribunal, pentru demararea unui proces, sau trebuie sa ma adresez altui avocat, sau unui executor?
Multumesc,
Buna ziua,

Detin o agentie imobiliara - fara angajati, doar eu ca administrator, forma de organizare SRL.
As dori sa deschid un spatiu sub forma de chiosc pe structura metalica, program zilnic 09.00-17.00, pe un spatiu public (ca si reper am vazut astfel de chioscuri deschise, functionand ca florarii, in diverse intersectii). Ma puteti ajuta cu o directie, si anume daca merg la Primaria de Sector, exista un regulament, un protocol care sa vizeze si astfel de activitate? Am gasit doar comert cu produse alimentare si nealimentare, ori la mine sunt servicii.
Stiti daca am sanse de autorizare pe acest gen de spatiu?
Multumesc anticipat
Buna seara, Va multumesc pentru raspuns. Cotele de impozitare se percep la sfarsit de an sau trimestrial? Suplimentar exista si alte impozite?
Va multumesc, R
Buna ziua, as vrea sa infiintez o societate (SRL sau microintreprindere) cu asociat unic, avand ca obiect de activitate consultanta imobiliara. Ma puteti sfatui care sunt diferentele dintre cele doua forme si obligatiile din punct de vedere fiscal (avantaje/dezavantaje) intre cele doua variante? Va multumesc,
Buna ziua,

As dori sa stiu cum sa procedez daca vreau sa obtin o ordonanta de urgenta care sa limiteze vizitele celuilalt parinte la copilul minor, pana cand depun actele unui nou proces (si pe parcursul acestuia)?

Credeti ca pot sa ma descurc in prima instanta fara a angaja un avocat?

Va multumesc,

va multumesc;
stiti cumva daca la dosar trebuie si o copie de pe certiicatul de nastere al minorului?
buna ziua,

in urma separarii de tatal copilului meu, cu care nu am fost casatorita, am mers la mediator pentru stabilirea situatiei juridice a copilului (domiciliu, drept de vizitare, pensie de intretinere samd);

avem un acord de mediere de la acesta, care trebuie depus in cadrul unui dosar la Judecatorie, in vederea consfintirii dreptului de custodie comuna si a celorlalte aspecte punctate in acordul de mediere;

as vrea sa depun acest dosar fara a apela la avocat, deoarece costurile implicate de procesul de mediere deja au fost peste ceea ce am prevazut;

stiti unde ma pot informa despre continutul dosarului (opis), si despre CUM se alcatuieste cererea in cauza? (mentionez ca am fost la Judecatorie si m-au trimis la plimbare, sau la un avocat; ca si cum in aceasta tara o persoana fizica nu are dreptul de informare si nici nu ii este accesibil accesul la aceste informatii)

va multumesc,