avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate MARISHKA

Activitate MARISHKA

Discuție Succesiune
Buna ziua. Am o intrebare cu privire la termenul de succesiune. Tatal meu a decedat in urma cu 3 luni. Mai am o sora in Olanda. Am fost la notar pentru intrebari despre succesiune. Acolo ne-au spus ca trebuie sa o facem pana intr-un an, ca dupa accea trebuie sa platim o taxa sau un impozit in plus. Despre ce impozit este vorba? si inca o intrebare. Am auzit ca daca faci succesiunea pana in 6 luni de la deces ai niste scutiri de la plata unei taxe notariala. Daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns la aceste intrebari. Va multumesc.
Buna ziua. Daca poate cineva sa ma ajute. Mergem in concediu in Grecia cu masina. Fetita mea are 3 ani si 11 luni. Este obligatoriu scaunul in Bulgaria si Grecia? Nu vreau sa matrezesc ca ma opreste politia pe acolo.
Va multumesc mult !
Buna ziua. Daca puteti sa imi raspundeti la o intrebare. Ce se intampla daca nu platesc la timp impozitele pentru PFA? Am scadenta pe 25 martie, dar imi intra banii in aprilie. Va multumesc.
Buna ziua. Am ontrebare referitor la contributia la sanatate. Cat trebuie sa platesc, daca venitul declarat brut este de 500 lei, iar fara cheltuieli 200 lei? Si inca o intrebare, cand se plateste impozitul pe venit?

Va multumesc.
Ce acte trebue sa depun (declaratii fiscale) la ANAF ca PFA abia infiintat?
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Ca PFA ce taxe si impozite trebuie sa platesc obligatoriu? Va multumesc pentru raspuns. Marina
Multumesc pentru raspuns, dar ce acte si ce taxe trebuie sa platesc ca sa ma fac PFA la Reg Comertului?


Va multumesc.
Buna ziua. Detin certificat de traducator tehnic si vreau sa infiintez PFA. Am fost la Finante si mi-au zis ca profesie liberala este doar traducatorul autorizat de Ministerul Justitiei. Sa ma duc la Reg Comertului. Acolo mi-au spus ca este profesie libera si sa ma duc inapoi la Finante. Lamuriti-ma si pe mine, va rog, unde trebuie sa ma duc si cine are dreptate? Atunci de ce ne mai dau certificate de traducator si in alte domenii decat cel juridic. Va multumesc din suflet.
Brasov 30.03.2012