avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 102 soluții astăzi
Forum Activitate yomaryo

Activitate yomaryo

Buna ziua doresc sa infiintez un magazin de cereale ,furaje animale( grau,porumb,floarea soarelui etc). Comertul se face cu amanuntul nu en-gros .
Daca stie cineva si ma poate ajuta ce cod sau coduri caen trebuie folosite pentru asa ceva .
Răspuns la discuția Explicatie citatie !!!
ok multumesc pentru timpul acordat !!!
Răspuns la discuția Explicatie citatie !!!
da multumesc pentru raspuns !!! oare se poate intr-un fel sa nu mai vina jandarmii acasa sunand sau nu stiu ce metoda..deoarece intentionez sa ma prezint pe 21 ?
Buna ziua imi poate explica si mie cineva care se pricepe urmatorul continut din aceasta citatie :
"Acordă un termen intermendiar la data de 14.02.2017 pentru verificarea măsurilor preventive dispuse faţă de inculpaţi. Acortdă termen de fond la data de 21.02.2017 pentru citarea martorilor lipsă cu mandate de aducere şi în plus a martorilor indicaţi prin decizia de casare. "

Mentionez ca sunt MARTOR in acest dosar
M-ar interesa pe ce data trebuie sa ma prezint pe 14 sau pe 21 si daca am mandat de aducere sau daca nu ma prezint pe 21 mi se va emite mandat de aducere?
ok multumesc deci daca procesul verbal a fost intocmit pe data de 08.10.2015 astazi suntem in data de 26.10.2015 inseamna ca termenul de contestatie a expirat !!!
Buna dimineata am si eu o mare nelamurilre un proces verbal intocmit in urma unui accident se poate contesta in 15 zile lucratoare sau calendaristice??
Ma poate ajuta cineva? exista ceva prin care sa nu se lege de pedeapsa din minorat?
Problema este ca se leaga de ea deoarece la cea de 3.6ani nu au trecut cei 4 ani conforn Ncp .Exista vreun articol ceva unde scrie ca nu se ia in seama pedepsele din minorat ?
Pedeapsa din minorat a fost primita in 2005/03 +3,6ani = 2008/09 +4 ani termenul ar fi fost 2012/09
dar eu am avut in 2009/10 am avut aceea condamnare de 2 ani fiind major
astazi pe fond la cererea de reabilitare mi sa spus ca nu s-a indeplinit acel termen de 4 ani pentru pedeapsa de 3,6ani
si deoarece este mai mare ca cea de 2 ani termenul de reabilitare este

2009/10 +2 ani = 2011/10 + 4ani termenul = 2015/10
deci s-au legat de cea de 3,6ani

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
Buna ziua sunt in fond cu o cerere de reabilitare
dar intampin o problema daca ma poate ajuta cineva care se pricepe cu un raspuns concret ....
Decii am o condamnare de 3,6ani (IN MINORAT)
si o a doua condamnare de 2 ani in anul 2009
Problema mea este ca in cazier mie nu imi apare cea de 3,6ani fiind in minorat doar cea de 2 ani
In cazul de fata la care pedeapsa ar trebui sa indeplinesc termenul pentru reabilitare
la cea de 2 ani sau cea de 3,6 ani fiind cea mai mare precizez ca este facuta in timpul minoratului
Multumesc !!!
Răspuns la discuția Reabilitarea de drept
k va multumesc am inteles perfect ce ati spus termenul pedepsei de 2 ani la care s-a sfarsit este luna 10/2011