avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate giovi_mik

Activitate giovi_mik

bunaziua.sunt conectat la gaz impreuna cu vecinul....adica el are contorul de gaz si io sunt alimentat dupa el ,dar nu am contor......as vrea sa imi iau un contor pasant ca sa vad ce consum eu ca sa-i platesc....cat m-ar costa un contor pasant?k de instalat il instalez eu
buna ziua.eu sunt administrator,mama mea si un unchi au parti egale de actiuni in firma....am fost prin notariat,mi-au cesionat mie actiunile de bun acord...iar acum trebuie sa merg la registrul comertului .ce acte imi trebuie si cum pot proceda?neaparat trebuie sa mearga si ei cu mine,sa semneze ceva?astept un raspuns.va multumesc
Răspuns la discuția Cedare de actiuni SRL
da.e act de cesionare.....dar am inteles ca la registrul comertului trebuie sa fie toti asociatii ca sa semneze......si unul din ei nu mai vrea sa cesioneze partea lui.....cum procedez?
am si eu o intrebare.suntem 3 actionari in firma,prin comun acord am fost prin notariat si cele 2 pers mi-ai cedat mie actiunile.nu am fost la registrul comertului sa fac schimbarea.....pentru ca unul din ei nu mai vrea sa semneze(nu vrea sa mai cedeze).nu stiu cum ar trebui sa procedez.ma puteti ajuta?
constructiile sunt ale statului de vreo 30 de ani....dar terenul e al ei si fratilor ei....si prin tribunal s-a decis k statul sa le dea bani in loc de teren...iar banii cam intarzie .....
buna ziua.in urma dezbaterei de mostenire a defunctului(adik tatal acelei pers.) s-a obtinut certificatul de mostenitorcu cota ce ii revine acestei pers..aceasta pers.este o prietena de familie si nu mai are niciun mostenitor legal si vrea sa ne vanda acel certificat de mostenitor.are certificatul de mostenitor pe un teren cu constructii de la stat.in urma negocierii cu statul s-a ajuns sa-i despagubeasca cu bani( pe acel teren).acea pers.(prietena de familie) vrea sa ne vanda noua certificatul de mostenitor.cum ar trebui sa procedam?
acea persoanaare actiuni la societatea noastra.....ne-a dat actiunile printr-un act notarial....dar nu am ajuns sa putem face toate actele in regula la registrul comertului pentru ca nu vrea sa ne dea semnatura ca ar ceda de tot
buna ziua.am o mare dilema.poate ma puteti ajuta.am o societate care se ocupa cu taximetri,avem cateva masini,nu multe,dintre care una e a unei persoane ,la care am acceptat noi sa o luam pe societate,dar autorizatia de taxi e a noastra,el a venit doar cu masina,nu vrea sa renunte,nu ne plateste la stat toate contributiile si as vrea sa stiu....dak imi redeschid o alta societate si sa-mi transfer masinile de pe societatea veche pe aia nou,se poate?va rog ajutati-ma
Răspuns la discuția dezbatere mostenire
mostenitorii lui tata,suntem eu,mama si sora;eu vroiam sa zic:dak o sa renuntam noi doua la toate bunurile in favoarea mamei,poate dupa aia sa vanda masina care e pe numele lui tata?
Răspuns la discuția dezbatere mostenire
dar daca eu si soara mea renuntam la toate in favoarea mamei,se poate?si ce se intampla,daca doamne fereste,o sa moara mama?