avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2050 soluții astăzi
Forum Activitate Sherby

Activitate Sherby

Buna Ziua! am un prieten care locuieste in zona Primaverii la un parter de vila veche de cca 60 de ani! El impreuna cu sotia lui au reusit sa o cumpere de la stat acum cca vreo 15 ani! Problema este ca sotia lui a adus sa locuiasca impreuna pe sora ei(a sotiei) impreuna cu sotul ei si copilul ..toate bune pana aici ..lucrurile au degenerat iar Sotul (adica cumnatul) l-a data afara pe proprietarul de drept invocand diverse motive medicale (care e drept le-a avut) .El a plecat din casa si nu mai poate sa intre pt. ca au schimbat incuietorile de la casa...! La sfatul meu el a chemat politia care nu a facut decat sa-i identifice pe cumnat care are doar viza de flotant avand un apartament in alta zona..si a zis ca daca revine in casa il omoara!(figurativ sau) ..intrebarea mea este : ce sanse are acest om sa revina sau sa ceara o interdictie sau sa ceara partaj prin un divort ? lui chiar ii este frica sa mai intre in casa Lui! chiar nu se poate asa ceva ..daca poate cineva sa il ajute!#-o
Răspuns la discuția recuperare imprumut
Am un angajament scris si semnat de catre persoana in cauza...este de ajuns?
Acum circa 6 luni am imprumutat unui prieten o suma de bani pentru care el si-a luat angajamentul scris ca imi va returna banii pana la sfarsitul lunii august.Am ajuns in octombrie si ma tot amana cu tot felul de pretexte.
Intrebarea mea este: ii pot face plangere penala, ori il pot actiona in instanta pentru recuperarea acelei sume(nu este f.mare cca 1400 euro) ..
va multumesc anticipat.#-o
Buna Ziua! Unchii mei (care au decedat intre timp) au facut o cerere de reintregirea dreptului de proprietate- in anii 1991 primind fiecare -3 persoane- cca 7 hectare de teren arabil- dupa anul 2000 pt. diferenta pana la 10 ha, ei avand cca 33 de hectare inainte de 1944. Aceasta cerere ni s-a aprobat primind fiecare aprox. 3 hectare in total insumand cca 10 hectare de teren arabil. Primarul a spus ca nu are unde sa ne dea acest teren ca toate au fost date inainte de anul 2000. Unchii mei au decedat in anul 2008 iar eu am testamente legale mostenind intreaga suprafata de 10 hectare.
Aceasta suprafata se afla pe raza comunei Sinesti-Hagiesti cca 30 km de Bucuresti spre Urziceni. Primarul a sustinut in continuare ca nu are unde sa ne dea acest teren. Am fost acolo prin anul 2010 si mi s-a spus ca pot fi trecut la despagubiri sau sa astept un raspuns in urma caruia as putea primi pamant in alta parte. Eu am tot asteptat si azi am dat un telefon si mi-a zis ca a cazut intelegerea cu "pamant in alta parte" si ca am dreptul la despagubiri si sa vin acolo.Intre timp s-a schimbat primarul ..Intrebarea mea este mai pot sa actionez in Judecata Primaria ..tinand cont de faptul ca au trecut peste 6 ani in care eu nu am avut decat o simpla hartie in care mi se recunostea dreptul de proprietate
Anul trecut prin martie am depus o contestatie la Tribunal la o decizie de micsorare a pensiei de invaliditate...
Am primit acasa o citatie in care termenul era stabilit peste 1 AN!!..si mi se cerea sa depun o cautiune pentru judecarea cererii de suspendare. Intre timp eu am fost executat de Casa de Pensii retinandu-mi din pensie pe parcursul a 6 luni suma considerata de ei ca mi-au dat-o in plus. Intrebarea mea este : mai este necesar sa depun cautiunea deoarece am fost executat...si cum formulez cererea? si daca o depun cu 2 zile inainte de proces..e bine? nu stiu daca pot sa ma duc la proces eu fiind bolnav de diabet insulino-dependent 4 injectii pe zi si mai am si alte probleme ..iar un avocat nu imi pot permite ..