avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate octavianlaz

Activitate octavianlaz

la redeschiderea unui punct de lucru pe care patronul i-l inchisese temporar acesta a cerut redeschiderea abonamentului telefonic care si el fusese intrerupt . s-a prezentat la sediul punctului de lucru un angajat al romtelecom care a efectuat procedurile care se impun in aceasta situatie . la finalizarea acestor operatii reprezentantul romtelecom a cerut vanzatoarei care era prezenta aplicarea unei stampile si a unei semnaturi care , spunea el , aveau rolul de a atesta prezenta lui la lucrarea respectiva, prezentandu-i vanzatoarei un act in acest sens. vanzatoarea , de buna credinta , a aplicat stampila si a semnat acel act , care ulterior s-a dovedit a fi un contract pentru utilizarea a inca unui post telefonic fata de cel solicitat . sant de acord ca vanzatoarea a gresit semnand si stampiland acel contract fara sa-l citeasca . intrebarea mea este : are dreptul un angajat al unei firme sa incheie in numele firmei un contract de utilitati fara a fi imputernicit in nici un fel de catre angajator ? exista vre-o lege care stipuleaza clar cine are dreptul de incheiere de contracte in cadrul unei firme ? in conditiile aratate mai sus contractul este valabil sau este nul si neavenit si daca da care ar fi procedura de a dovedi acest lucru?
Răspuns la discuția concediu de odihna
va multumesc mult pentru raspuns si pentru amabilitate!
va rog sa-mi spuneti si mie cate zile de concediu de odihna am dreptul pt perioada lucrata 10.05.2011-31.12.2011 deoarece mi s-a comunicat de catre angajator ca nu pot solicita concediu pentru aceasta perioada lucrata ,avand dreptul sa solicit concediul de odihna numai dupa ce implinesc un an calendaristic. daca se poate sa-mi comunicati si articolele din codul muncii care reglementeaza aceast lucru . sau altfel pusa intrebarea :la cate zile de concediu are dreptul un angajat pentru perioada 10.05.2011 - 31.12.2011 si tot anul 2012 ? va multumesc anticipat !!!
Discuție act donatie
pentru a efectua un act de donatie a unui imobil este necesar sa se faca cadastru?
exista un termen legal la care o instanta judecatoreasca (inalta curte de casatie si justitie bucuresti), dupa pronuntare, are obligatia de a trimite instiintarea de pronuntare IN SCRIS persoanei (persoanelor) in cauza ?ma refer la comunicarea in scris si nu la comuicarea pe siteul oficial.
am fost repartizat intrun bloc de locuinte sociale. locatarii se pot constitui intr-o asociatie de locatari? ce lege stipuleaza acest aspect?