avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Activitate horeaalexandru

Activitate horeaalexandru

Discuție Impozit cladire
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Am dat in chirie un spatiu unei firme. Acum Primaria imi spune ca am de platit ca impozit pe cladire o suma mult mai mare deoarece in acel spatiu se desfasoara activitate comerciala. Intrebarea mea este cine plateste impozitul pe cladire pentru acel spatiu? Eu sau poate plati firma? Multumesc
Răspuns la discuția Pensie de boala
Deci se pare ca nu se poate. De la cineva am auzit ca conform unei noi reglementari dupa 2 ani lucrati ulterior accidentului care a produs invaliditatea se poate cere pensie de invaliditate. Inseamna ca era doar un zvon.
Răspuns la discuția Pensie de boala
32 de ani.
Răspuns la discuția Pensie de boala
Multumesc.
Se poate beneficia de pensia de inviliditate chiar si atunci cand nu exista anii obligatorii de cotizare?
Discuție Pensie de boala
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati daca puteti cu un raspuns.
O persoana tanara care in urma unui eveniment neplacut a dobandit un handicap accentuat, dar care mai tarziu dupa accident a lucrat aproape 3 ani are dreptul la pensie de boala? Unde pot gasi informatii privind aceste probleme?
Va multumesc.
Discuție Sistem Limosa
Buna ziua,
As dori sa lucrez pe o firma din Romania in Belgia. Profilul firmei ar fi constructii.
Am inteles de la contabil ca exista acest sistem Limosa si trebuie sa fiu foarte atent pentru ca exista niste restrictii.
Voi avea pe firma un singur angajat cetatean roman.
Ma puteti ajuta in acest sens? La ce trebuie sa fiu atent?

Multumesc.
Buna ziua,

As dori sa infiintez o firma care se va ocupa cu exportul ciupercilor comestibile in Ungaria si Austria, direct la restaurante.
Ciupercile as cumpara de la sateni din diferite zone.
Intrebarea mea ar fi cum poate cumpara firma ciuperci de la o persoana fizica, prin contract? Tinand cont ca persoana fizica, sateanul propriu zis nu poate elibera factura. Respectiv ma gandesc ca la vama sau restaurantul imi va cere certificat de calitate pe marfa, de unde pot procura asa ceva? Care e modalitatea ca ciupercile cumparate sa corespunda cerintelor legale?
Multumesc pentru ajutor.
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati daca este posibil in urmatoarea problema:

Care este diferenta juridica intre un mandatar comercial (cel imputernicit), agent comercial si un intermediar?
Care sunt criteriile in baza carora Instanta constata ca un contract este unul de mandat comercial? In cazul incalcarii obligatiilor contractuale care sunt acele criterii in baza carora Instanta stabileste despagubiri?

Multumesc pentru ajutor.
Buna ziua,
Spuneti-mi va rog de ce avize am nevoie pentru a importa din UE si apoi vinde in Romania substante chimice pentru curatat suprafete metalice pe baza de acid clorhidric? Aceste substante sunt omologate in Germania, au certificat de conformitate.
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
As dori sa ma ocup cu transport rutier de persoane intre localitati. Intrebarea mea ar fi daca merge activitatea prin PFA si ce licente trebuie sa obtin (probabil de la ARR).
Multumesc pentru ajutor.