Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Mandatar comercial vs intermediar
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Mandatar comercial vs intermediar

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati daca este posibil in urmatoarea problema:

Care este diferenta juridica intre un mandatar comercial (cel imputernicit), agent comercial si un intermediar?
Care sunt criteriile in baza carora Instanta constata ca un contract este unul de mandat comercial? In cazul incalcarii obligatiilor contractuale care sunt acele criterii in baza carora Instanta stabileste despagubiri?

Multumesc pentru ajutor.
horeaalexandru, utilizator
mandatarul se obliga, contra unei retributii, sa incheie in numele si pe seama altei persoane (mandant) acte juridice care pentru mandant sunt fapte de comert;
ag comercial e pers angajata in cadrul echipei de vanzari a unei firme si care comercializeaza produsele acesteia intr-o anumita zona geografica; salariu si, de regula, comision din vanzari;
intermediar - cel care este intre producator si comerciant; e platit, de regula, pe baza de comision;
criteriile le puteti deduce;
in functie de prejudiciul pe care-l poate dovedi partea care l-a suferit;