avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate marcelsec

Activitate marcelsec

Răspuns la discuția drepturile angajatului
angajatul vrea sa lucreze dar sa ramana si cu ceva in buzunar nu sa munceasca de pomana pentru o puslama de ,,patron,,in cazul cum el invoca lipsa banilor si impune ca din acei 800lei angajatul sa-si plateasca si darile catre stat atunci cum de vi se pare corect...eu stiam ca angajatorul ii plateste darile catre stat angajatului iar somajul e o alternativa atunci cand angajatorul nu mai are cu ce te plati pentru munca depusa si tu ai dreptul la somaj... Se face naveta 35 km.de aia e 250 ron abonamentul iar la angajare acu 2 ani asa a fost intelegerea....!
solicit un raspuns la o problema cu care se confrunta un angajat !Sub pretext ca nu are bani patronul a stabilit salariul la minim pe economie (800 lei)din care angajatul sa-si plateasca darile catre stat (cas,ptr pensie)si abonamentul de transport de la domiciliu la servici care e de 250lei(pana acum patronul suporta si abonamentul)In acest caz angajatul nu ar mai ramane cu nimic si a solicitat sa-l dea in somaj ,iar ca raspuns i sa dat ca el nu da in somaj !?Mie mi se pare cam dubios ,ce sfatuiti in acest caz, care e solutia !???
as dori o lamurire ptr. socrul meu ,care are 60 ani,27 ani vechime fara grupa ...momentan este angajat si ar dori sa stie daca poate iesi la pensie anticipat,si in ce conditii !!!VA MULTUMESC ANTICIPAT ptr. un raspuns.
azi am fost la politie si am discutat cu ag.sef.pr.xxx cel ce a trimis referat la parchet de n.u.p. sa mi se explice ce element a lipsit la infractiune si ca raspuns mi s-a explicat ca fapta de distrugere cu animalele tine de caz civil si il judeca instanta ei au facut doar cercetari ,audieri in continuare sa actionez in istanta !!!Tin sa specific ca nu suma ceruta mar multumi ci orgoliul personal ma face sa nu accept asa umilire prin urmare voi merge mai departe....am un termen in care pot depune plangere la judecatorie ???

azi am primit rezolutia de neincepere a urmaririi penale a faptuitorului intrucat faptei ii lipseste unul din elementele constitutive ale infractiunii .!!!???Este specificat ca am posibilitatea formularii unei plangeri impotriva solutiei la prim-procurorul Parchetului de pe langa Judecatorie .Ce sanse am sa nu raman pagubit si ce demersuri sa mai fac ?Astept urgent un raspuns daca binevoiti a mi-l da .
Răspuns la discuția borderoul de vanzari-incasari
am gasit pe net ordinul nr.425 din 3 martie 1998 pentru aprobarea normelor metodologice de intocmire si utilizare a formularelor tipizate unde este specificat ca in registrul incasari-plati in coloana 3 se trece felul documentului ,,factura ,chitanta fiscala,bon de vanzare,borderou de vanzari etc.,,DECI exista sau nu borderou de vanzari ca document justificativ in contabilitate ???!!!
Răspuns la discuția borderoul de vanzari-incasari
borderoul de vanzari la ce se foloseste ?! Deci pana la urma catre persoane fizice doar cu casa de marcat .Va multumesc mult ,sarbatori fericite !!!

am un p.f.a.,neplatitor de tva si am o nelamurire cum sa completez registrul de incasari si plati !Mai exact cum pot face dovada ca am vandut in decursul unui an in valoare de 4-5 mii lei produse legumicole in cantitati de sute kg la angros catre diverse persoane !De la finante m-au bagat in ceata cu doua explicatii diferite :eu as fi preferat sa vand cu chitantier-facturier insa mi sa spus ca asa pot vinde doar la societati care la randul lor vand cu deamanuntul si mi s-a sugerat sa iau casa de marcat pe care eu o gasesc inutila avand in vedere ca vand cateva zile pe an .Alta explicatie a fost ca atunci cand vand marfa mea din productie propri si nu luata de la altii ,nu imi trebuie casa de marcat ?!Mai recent am aflat de borderoul de vanzari !Va rog daca detine cineva un raspuns corect pentru mine sa ma lamuresc si eu il astept cu nerabdare !
detin pfa din 2011 si luna aceasta mi-a venit acasa plic sa merg la cas sa depun declaratia de venit pe 2011.Venitul realizat e de 1000 lei prin urmare functionarul cas mi-a calculat sa platesc trimestrial 5% din salariu minim pe economie cu pretext ca e obligatoriu !stiam ceva ca nu sunt obligat sa platesc cas daca nu realizez venit de peste 8000 lei ?!!! VA ROG daca poate sa ma lamureasca cineva !
o tulburare de posesie,mai exact :am luat o suprafata de 0,90ha pasune in arenda de la o persoana,suprafata pe care mi-a pascuto un cetatean cu oile.de la politie m-au trimis la primarie sa aduc act de constatare a pagubei act ce l-am dus cu constatare de distrus in proportie de 90%dar evaluat de un ing. din primarie la suma de 70 lei suma ce am specificat in plangere ca ma nemultumeste ,avand pretentie la suma de 1000lei suma cu care sa-mi acopar obligatiilecatre arendas si cheltuielile ocazionate cu acest litigiu.Acum astept decizia procuror iar in cazul ca nu imi recupar cheltuielile ce ma sfatuiti sa fac ?!!!
Am intrebat la politie si mi-au spus ca dosarul e la parchet asa ca astept dar cat,,,,oi vedea !!!

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament