avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate zbye

Activitate zbye

Răspuns la discuția FALS
iar daca persoana care a scris respectiva cerere isi recunoaste in scris semnatura si ca ea a formulat cererea, care ar mai fi pasii de urmat de catre organele de politie ?
Discuție FALS
Cine poate face plangere penala la politie/parchet impotriva unei semnaturi presupusa a fi falsa, semnatura aplicata pe o cerere catre o institutie a statului ?
partea careia i s-a "falsificat" semnatura face plangerea sau orice terta persoana care prin raspunsul primit de la institutia statului, il afecteaza in vreun fel ?
Mentionez ca la ridicarea raspunsului primit din partea institutiei, persoana careia i se contesta semnatura din cerere, acea persoana a semnat de primire a raspunsului.
Cred ca atata timp cat ai mers dupa raspuns, chiar daca n-a "semnat" in cerere, tot are cunostiinta de ea si care ar fi problema tertei persoane atata timp cat cea in cauza nu-s contesta presupusul "fals" , no ?
Răspuns la discuția AUTORIZATIE IMPREJMUIRE TEREN
exact modelul acesta este in proiectul depus spre avizare... " gard de lemn si plasa de sarma pe acesta", cu tot cu proiect la acest gard, dar asta e Romania :D
niste oameni incompetenti, pusi pe criterii politice, care nici cand le explici ca doar imprejmuire de teren vrei, nu hotel, nici atunci nu inteleg :D

altii ridica pensiuni si case de vacanta fara anumite avize, in special a acestor incompetenti, dar eu am spus s-o fac legal :D

cred ca varianta cea mai scurta si cea mai buna pentru Romania e ilegalitatea& atunci imi ridic gardul :)))))
Buna ziua :D
Am o nelamurire...
Terenul meu este situat in extravilan, dar in zona in care-l detin, este un parc natural, iar acesta nu-mi acorda avizul favorabil imprejmuirii terenului, motivand prin faptul ca terenul se afla intr-o zona de "management durabil" - zona galbena pe harta lor- si ca nu se dau avize pentru constructie noua.
Mentionez faptul ca avizul imi este necesar pentru eliberarea autorizatiei de la primarie.
Gasesc vreo portita pe undeva iar portita asta sa-mi dea voie DOAR sa-mi imprejmuiesc terenul - impotriva furturilor&etc.
la o vanzare-cumparare a unui imobil este obligatoriu ca la notar sa se prezinte si certificatul fiscal asupra imobilului vandut ???
multumesc pentru raspunsuri
mie nu mi s-a adus la cunostiinta decat verbal ca as avea o plangere depusa, nimic palpabil si cand am cerut sa mi se dea un raspuns la acea "plangere", mi s-a spus ca nici macar celui care a depus-o nu i-a fost comunicat nimic, desi plangerea ar fi depusa de mai bine de 45 de zile...
sper sa nu fie vreo cacealma :)
astazi am vorbit cu politistul si a spus ca NU se poate si dupa am trecut la seful politiei iar raspunsul a fost unul pozitiv... se poate da un raspuns, nu o copie a documentatie, un fel de adresa.
ma intereseaza si pe mine daca in baza unei cereri adresate sectiei de politie, pot obtine o copie a unei plangeri depuse impotriva mea, plangere depusa acum 3 luni si nesolutionata oficial, decat verbal, totul fiind in favoarea mea.
mentionez faptul ca vreau sa actionez in instanta respectiva persoana.
Răspuns la discuția FANTANA CONSTRUITA ABUZIV ???
pot cere lucrul acesta chair daca eu am cumparat terenul acum 2 luni si fantana este construita acum1-2 ani ?