avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate Voiculescu

Activitate Voiculescu

Buna ziua. As vrea sa ma lamuriti cu o problema care ma framanta de mult. Am un contract de asociere in participatiune din 2008 in care eu asociant am 99% si asociatul 1%.. In contract am de platit 1% pentru asociat,dar nu mai putin de 2500 ron /anual,indexabil cu rata inflatiei. dau exemplu el calculeaza 2500+19%tva +rata inflatiei. si in urmatorii ani pleaca de la totalul rezultat anului anterior ajungand anul acesta sa platesc de la 4300 ron +tva + indicele de inflatie. peste 5-6 ani o sa ajung sa dau 100Mil sau cine stie. Eu am crezut ca dau an de an 2500 ron +tva + indicele de inflatie pe anul respectiv. Multumesc pentru un raspuns.
Buna ziua, Am si eu o problema zic delicata. In anul 2008 am cumparat impreuna cu un prieten un teren de 14,200 MP de la un proprietar, Eu am achitat prietenului meu pentru 3000 de Mp (atat i-mi trebuia) iar restul de 11000 el.actele s-au facut pe numele lui urmand sa-l dezmembram noi.si sa ne luam fiecare parcela. Au trecut ceva ani iar el este acum in partaj judiciar cu sotia . El este de acord oricand sa facem acte de vanzare, si intr-un final a fost de acord si ea sa mergem sa facem actele. Un notar a zis ca se poate face actele daca semneaza amandoi dar inainte sa faca cadastrul nou si dezmembrare. Cadastru este din 2006 (vechi) Am adus pe cineva sa faca cadastru nou(actualizare) si dezmebrarea de 3000 mp si omul a fost cinstit si a zis ca ai dau banii degeaba sa fac dezmembrarea ca oricum va face un cadastru nou si dezmembrare la partaj dupa evaluare. Evaluatorul va veni pe pe 4 mai. Ce ma sfatuiti in acesc caz ? Se poate face act de vanzare,promisiune etc. in tipmul partajului judiciar? Dupa incheierea partajului poate se razgandesc si raman cu...... Multumesc frumos !
multumesc mult pentru raspuns ! intrebarea mea era daca eu ca asociant ma pot asocia cu alta firma. sau sa-i vand firma sa ramana el in locul meu ca asociant.
Buna seara,

Am si eu o problema(nelamurire), legata de o asociere dupa cum urmeaza:

o firma x detine o balta pescuit prin concesiune pe 49 ani de la o primarie.dupa 4 ani firma x se asociaza printr-un contract de asociere prin participatiune cu firma mea y urmand ca eu sa am 99% si firma concesionara 1%. dupa alti 5 ani eu vreau sa ma asociez cu o firma z si sa-i las cele 99% sau 98 % cum ar veni.intrebarea mea este daca firma concesionara poate sa se asocieze cu mine prin participatiune daca este legal si daca pot eu sa ma asociez cu firma z sau sa-i vand firma celui de-al trei-lea.acum cineva mi-a zis ca trebuie un act aditional de la primarie din care sa rezulte ca poate sa se asocieze firma concesionara cu mine prin participatiune. legal cred eu ca odata ce primaria isi primeste revedentele concesionarul se poate asocia prin participatiune cu oricine. eu am investit ceva bani in locatie si ma gandesc in caz de deces sau faliment al concesionarului ce drepturi mai am. ms de raspuns si scuze daca am postat in alt topic.
scuze pentru numar inmatriculare si nume agent
multumesc pentru raspuns. astazi am umblat peste tot sa-mi dea o copie dupa PV sa fac o contestatie si am facut cerere la comandant inregistrata dar a zis ca poate sa fie acceptata cererea si in 30 zile timp in care eu imi iau permisul dupa cele 60 zile

giv

DOMNULE PRESEDINTE
...................................
depun prezenta
PLANGERE IMPOTRIVA PROCESULUI-VERBAL DE CONTRAVENTIE
seria CP Numarul 0421459 din data de 18.02 2012
incheiat de Agent .........................
Va rog sa dispuneti anularea procesului-verbal.
IN FAPT
In Data de 18.02.2012 ora 10'15 ma deplasam cu autoturismul marca Ford Mondeo ,cu nr inmatriculare........................ ,proprietate personala dispre strada Bananai cu intentia de a vira la stanga spre Petrochimie.
Amintesc ca era ultima zi de zapada pe luna februarie ,si soseaua nu era curatata,ba mai mult un utilaj de dezapezire adunase zapada chiar pe axul care separa benzile de mers nu pe partea dreapta a carosabilului cum ar fi normal si era de inaltime aproximativ 50-60 cm.
Intrucat nu se vedea linia discontinua pentru a vira la stanga m-am asigurat ca nu perturb cu nimic circulatia am urcat circa 4-5 m mai in sus de ea ( de mentionat ca nu se putea vira la stanga nici pentru masinile care veneau dinspre Pitesti)bineinteles zapada era peste praguri.
Cand am traversat soseaua tocmai venea din sensul opus un echipaj de Politie care ma tras pe dreapta,bineinteles ca ei aveau dreptul sa calce liniile duble continui pentru a traversa banda de mers.
Mi sa cerut actele ,eu m-am conformat spunadu-mi pentru ce am fost oprit.
Eu le-am explicat ca nu aveam cum sa virez la stanga pentru ca nu se vezea linia intrerupta din cauza zapezii foarte mari dar ei au recunoscut ca este zapada dar tot trebuie sa-mi ia permisul, ca ar fi trebuit sa ocolesc podul de cale ferata ca sa fiu sigur de contrasens sau sa intorc masina la rondul de la zona depou (distant 1,5 -2km)sau poate trebuie sa astept primavara sa se topesca.(asta le-am zis eu)
Sa intocmit procesul verbal iar eu nu am fost de accord cu sanctiunea si nu am semnat procesul verbal urmand sa fie trimis prin posta sau afisare
Am scris la obiectiuni motivatia mea iar procesul verbal a ramas la agentul ..........................urmand sa fie trimis prin Posta sau afisare(etc ).
Agentul a intocmit dovada de 15 zile apoi mi-a inmanat restul actelor.
Anexa 2
Am plecat de la fata locului iar la circa 100 m m-am uitat in retrovizoare si agentul a oprit o masina TAXI probabil pentru al pune martor ( la ce nu stiu) ca eu eram plecat.
Nu-I nimic asa este la noi am zis o sa vina procesul acasa si o sa platesc amenda.
Problema este ca politia romana NU IMI DA POSIBILITATEA SA CONTEST decizia politistului de a-mi retine permisul de conducere deoarece NU IMI TRIMIT PROCESUL VERBAL desi dovada primita a expirat acum ~6 saptamani. Deci desi eu pot fi nevinovat nu pot sa conduc, deoarece in Romania un proces verbal din Pitesti pana in Pitesti dureaza mai mult de 6 saptamani
Dupa 45 zile de la data retinerii permisului a sosit un executor de la primarie care a venit sa incaseze o amenda de 400 de ron amenda contraventionala neavand semnatura mea pe proces. Apoi a verificat in acte si a observant ca Politia rutiera a trimis amenda spre Incasari primarie fara ca eu sa am semnatura pe Procesul verbal sau sa fiu anuntat prin posta sau afisare in termenul legal de 30 zile. Executorul a anulat amenda pe moment intrucat nu era legal . Daca eu aveam procesul verbal plateam amenda la jumatate din suma in termeni legali. Eu neavand procesul verbal mi sa taiat dreptul de a fi reexaminat pentru la lua carnetul la 30 zile asteptand probabil sa treaca cele 60 zile de suspendare. Eu neavand procesul verbal nu o sa pot ridica permisul de conducere la termen. Mentionez ca am categoria B,C,E si nu ma pot angaja fara permisul de conducere. Va rog sa observati ca am savarsit fapta din culpa, nu am trecut intentionat pe contrasens daca il pot numi asa. Fata de cel prezentate, ma rog de dumneavoastra sa schimbati sanctiunea dispusa in procesul verbal din? amenda? in avertisment.sau anularea lui.




Cu deosebita consideratie,

............................
Pitesti 09.04 2012
astept un raspuns daca se poate face ceva
Buna ziua,
am si eu o problema legata de un proces verbal incheiat pe 18 februariecare nu a sosit nici pana astazi si nu pot face plangere sau contestatie ca imi trebuie la dosar