avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate aly99

Activitate aly99

Discuție La bloc
Cum se calculeaza cota indiviza ? salariile la asociatia de locatari se calculeaza la metri patarti pe apartament,este corect ?,si daca nu care sunt criteriile de calcul corecte...multumesc anticipat=D>
Am primit decizia ,-pensie de asigurari sociale 1 lei
- indemnizatie pentru insotitor 633 lei

total drepturi 634 lei


Indemnizatia de insotitor o primesc de la Primarie,de ce se face referire la indemnizatia de insotitor daca eu o primesc de la Primarie si acolo doresc sa ramana in continuare,m-a asigurat ca drepturile pe care le primesc o sa le primesc in continuare(Primarie),si de la casa de pensie 350 lei pensia minima........

Am mai multe probleme familiale pe care le-am relatat unei persoane dupa care ma indrumat sa merg la inteprinderea la care lucrez la seviciul resurse umane si sa depun un dosar cu toate problemele mele pentru conditii mecenat.......recunosc ca nu cunosc acest termen,ce trebuie sa fac si ce inseamna ,pentru a nu fi indrumat gresit de catre cei de la resurse umane care cunosc sau nu termenul ,,conditii mecenat". Ce este si cu ce se ocupa si la ce trebuie sa ma astept dupa depunerea dosarului.
Am un copil in varsta de 20 ani cu handicap grav,grad 1,am facut un dosar la casa de pensie pentru a primi pensie de incapacitate de munca,am depus dosarul si mi-au spus ca din luna viitoare o sa primeasca pensia in cuantum de 350(3.500.000 vechi),cum se calculeaza aceasta pensie ? este in functie de grad si daca da, care este metoda de calcul,mi-au zis ca se acorda pensia minima.este cumva procent din valoarea punctului de pensie?,multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Discuție Teren intabulat
Am cumparat un teren in 2007,acum vreau sa ingradesc si sa-mi construiesc ceva pe el,primaria m-a obligat sa ma retrag cu 2 metri din 502 metri patrati ,deci pierd 2*26=52 metri patrati,este legal sau ilegal ce face primarul,terenul este intabulat din 2007,latimea drumului era de 4 metri in 2007,acum cit este ca asta a invocat:sorry: primarul,vecinul din stinga acum face actele si ma ameninta ca sa ma retrag si din partea dinspre el,ne desparte un drum care a fost lasat 2 metri de cel care a facut cadastrarea terenului ,nu este obligat ca si el sa lase 2 metri din proprietatea lui ? Multumesc anticipat si astept raspuns urgent,trebuie sa-mi iasa autorizatia de constructive.....
Mediatorul care este probabil platit de firma,prin posta si telefonic au avut loc invitatiile la mediere.
In cazul in care sunt invitat la medire intre salariat si firma in care lucrez,pentru un proces ce a avut loc intre mine si firma,in care in prima faza am castigat dar la recurs am pierdut si trebuie sa restitui suma ce am incasat-o,in urma executarii facute firmei,in sentinta definitiva si executorie,dar nu definitiva,am pierdut la recurs,daca nu onorez cu prezenta medierea ce urmeaza,mentionez ca mai am o contestatie in anulare in alt judet,termen octombrie 2013....
Am cumparat un teren in anul 2007,acum am zis sa ingradesc locul si am chemat un topometrist sa bat pe coordonate gps delimitarea proprietatii,mentionez ca pe parte din fata este drum public si in lateralul proprietatii,cati metri este obligatoriu sa aibe cele doua drumuri dupa legea noua am inteles ca sa schimbat.....drumul lateral este necesar pt.celanti proprietari sa ajunga la proprietatile ce sunt in spatele proprietatii mele....sunt deocamdata singur pe o raza d 10000 mii patrati.primaria ma obliga sa las din cei 502 m.patrati 2 metri inspre interiorul proprietatii mele sa pierd 52 metri patrati,ce este de facut ?
Care sunt sporurile cu caracter permanent ?

spor vachime
spor conditii grele
spor conditii periculoase
spor lucru tura continua
spor de noapte
Discuție Preaviz
In cazul in care sunt in preaviz 20 zile,prin decizie sosita prin corespondeta,de la firma unde lucrez,se mai poate face ceva legal sa se revina asupra acestei decizii ? Mentionez ca am un copil cu handicap gradul 1,in varsta de 20 de ani,ma poate ajuta aceasta situatie sa raman la servici,va rog astept raspuns urgent,multumesc anticipat