avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate untatatrist

Activitate untatatrist

Răspuns la discuția Partaj casa
Pai am platit 10.000 euro in ultimii 3 ani.Se scad?
Discuție Partaj casa
Suntem despartiti in fapt de aproape 3 ani de zile si divortati cu acte de 2 ani.Avem o casa luata cu programul prima casa la care se plateste o rata de 300 e lunar.Ea a plecat de acasa in urma cu 3 ani iar eu am ramas in casa.De atunci eu a trebuit sa platesc toate ratele la banca.Casa este evaluata undeva la 60.000 e pretul pietii...la banca mai avem de dat 35.000 euro.Intrebarea mea este la partaj cum se calculeaza avand in vedere ca de 3 ani doar eu platesc banca? Auzisem ceva de sulta?Sulta este un termen avocataresc pe care eu nu-l inteleg.Este adevarat ca eu ar trebui sa primesc mai mult in cazul in care vindem casa?
Răspuns la discuția Despre partaj societate
Tatal meu era patronul...el administratoru....noi CASATORITI...tata ii cedeaza firma....el l-a scurt timp baga divort.Intelegeti????Cu alte cuvinte tata i-a cedat firma IN TIMPUL CASATORIEI. Am si eu dreptul???Poate sa-mi dea cineva un raspuns mai clar.Va multumesc !!!

Dupa 23 de ani impreuna din care 19 cu acte in regula cum se face partajul?Avem 2 copii minori dintre care unul din ei cu probleme de handicap.Am plecat de la zero si am realizat in decursul anilor o casa,un teren si o firma destul de prospera.Firma a fost trecuta pe numele tatului meu dar el(sotul)a fost administratorul firmei pana sa apara certurile dintre noi datorita infelidatii lui.A fost o presiune mare pe capul meu si al tatalui meu sa-i cedam firma(amenintari,scandaluri etc) ....am vrut liniste si tata i-a cedat-o.La 4 luni a venit si divortul.Acum am ajuns la momentul partajului si avocatul meu imi spune ca din firma nu putem obtine nimic.Chiar asa este???Astept niste raspunsuri .Multumesc !!!
Semnat....O femeie disperata !



Răspuns la discuția Partaj la divort
Nu vreau daune....vreau un procent mai mare,avand in vedere ca s-a ridicat pe banii tatalui meu.Eu cu 2 copii in crestere si el 50% din tot ?
Răspuns la discuția Partaj la divort
Faptul ca lasa doi copii minori cu varste de 10 si 2 ani,ultimul avand nevoie si de asistenta medicala de 2 ori saptamanal ,pt a se stabili cu amanta pe unul dintre proprietatile noastre lasand copii in grija mea chiar nu conteaza? Unde il pot face sa plateasca? Nu pot sa cred !!!
Dupa 2 ani de concubinaj si apoi 18 de casatorie,in urma carora au rezultat si 2 copii,dintre care unul cu dizabilitati fizice si mentale,avand o relatie impreuna cu el exemplara in decursul anilor,sotul meu m-a anuntat ca vrea sa paraseasca domicilul conjugal pentru a se pune cu amanta,iar mie spunandu-mi ca pot face ce vreau.Adica sa bag divort.El se duce acum sa stea pe una din proprietatile noastre,noi avand am multe imobile facute impreuna.Cum pot face ca in urma divortului sa obtin cat mai mult avand in vedere ca mi-a terfelit si imaginea alegand sa se duca cu cea mai buna prietena a mea?Mentionez ca firma din care traim amandoi si care am cladit tot ceea ce-am facut este pe numele tatalui meu iar el este administrator acolo.
ps...scriu asta la cererea unei prietene.
Fara sa va supar....intreb doar ce pot pati nu ce este indicat.Multumesc !!!
Sotia mea tocmai a comis un adulter si am prins-o.Ce pot pati daca eu acum ii tai toate hainele si toate incaltamintele?....sau sa le arunc la gunoi.Toate sunt cumparate pe banii mei...unele le pot dovedi altele nu.Stiu ca pare o actiune tampita dar acum mai sunt si provocat de amantul ei si de ea.Ea face tot posibilul sa ma provoace s-o lovesc dar nu cad in plasa ei.Mentionez ca deocamdata locuim impreuna....cand pleaca la amant vreau sa-i fac surpriza asta.Saptamana viitoare oricum bag divort.
Răspuns la discuția Mama demna de a creste copii??
Pleci de acasa cu copilul,iti inchiriezi apartament si te destrabalezi cu nasul de cununie si de botez si este demna de a creste si educa un copil?Ce educatie ii v-a da fetitei?Ce exemplu este ea?Cu inca un copil care in ultimii 5 ani are adunate vreo 30 de nopti alaturi de ea...nu mi se pare corect.