avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Activitate elamincu

Activitate elamincu

Discuție despre divort
suntem casatoriti de 16 ani si avem un copil minor,el ne-a parasit acum 5 ani pt altcineva si are si un copil. acum vrea sa divorteze , intrebarea mea este ,ce pot obtine de la el avand in vedere ca eu nu am lucrat in timpul casatoriei noastre,ce pasi ar trebui sa urmez,pe data de 16 avem prima infatisare , si in prealabil am fost de acord cu divortul prin acord,
Răspuns la discuția ancheta sociala
noi am cazut de acord ca,copilul va ramane la mine in acest caz se mai face ancheta la domiciliul meu?
Discuție ancheta sociala
as vrea sa stiu cum se efectueaza o ancheta sociala pt un minor in cazul unui divort,se face la domiciliul parintelui la care ramane in custodie sau copilul in varsta de 15 ani este chemat in instanta,,pt a fi intrebat,,si daca da trebuie insotit de ambii parinti?
Răspuns la discuția razgandire inainte de divort
sincer as vrea sa aman cat mai mult divortul chiar daca in prealabil am fost de acord, cum credeti ca ar trebui sa procedez,? s-a ma prezint si sa spun ca numai sunt de acord sau sa nu ma prezint ,imi cer scuze dar fac asta pt ca este un nesimtit..
Răspuns la discuția razgandire inainte de divort
e prea tarziu sa mai pot desemna pe cineva ,termenul este maine,vreau doar sa stiu daca sunt consecinte grave cum ar fi o amenda sau un eventual dosar penal ceva de genul , nu ma pricep la astea insa avocata lui ar fi zis ceva de o amenda...ms frumos
Răspuns la discuția razgandire inainte de divort
nu ma pot prezenta momentan nu sunt in tara
dupa 13 ani de casatorie am am hotarat sa divortam de comun acord, el a anagajat un avocat care a intocmit toate formularele respective cu care la acel moment am fost de acord,am semnat actele ,am fost impreuna la judecatorie pt ale depune si primul nostru termen a fost in 11 luni de zile,doar ca intre timp unele lucruri s-au schimbat si eu numai sunt de acord ,ideea este ca nu ma pot prezenta, as vrea sa stiu ce se intampla daca nu ma pot prezenta desi am semnat ca sunt de acord?