avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate Nickyta

Activitate Nickyta

Răspuns la discuția Succesiune
dudu_alexf a scris:

Succesiunea se poate deschide de oricare dintre mostenitori si nu este necesar acordul celorlalti. Prezenta nu este obligatorie, procesul urmand a se desfasura in lipsa dv, cu citarea corespunzatoare.


Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la o succesiune, suntem 4 frati mostenitori si cu 2 dintre ei nu prea am tinut legatura, cu un frate locuiesc in aceeasi curte (casa pentru care ar trebui facuta succesiunea), parintii (proprietarii) au murit de mai multi ani. Intrebarea mea este daca pot afla si unde anume daca au facut deja succesiunea pe baza ca nu m-am prezentat desi am fost citat corespunzator. Mentionez ca nu prea ma inteleg cu fratele care locuiesc si avem cutie postala comuna si ma gandesc ca poate a facut "pierdute" citatiile mele.

Multumesc mult!
Multumesc mult de tot!=D>
pneagu a scris:

Pentru a beneficia de indemnizatie CCC trebuie sa aveti realizate venituri impozabile pe 12 luni anterioare datei nasterii copilului. Pana in august nu veti face cele 12 luni si nu aveti ce face.


Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri pentru situatia prezentata mai jos, am tot citit pe forum dar nu reusesc sa ma lamuresc.
Lucrez fara intrerupere din anul 1999, daca as schimba locul de munca as mai beneficia de indemnizatia CIC? Cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului trebuie sa fie la aceeasi firma? Sau pot fi la `n` firme? Se tolereaza vreo intrerupere intre cele 12 luni? (de.ex: o zi, o saptamana, o luna?) Dar daca demisionez din firma `x` in data de 18 si incep munca la firma `y` din data de 19?
Nu sunt inca insarcinata, dar imi doresc un copil si totusi as vrea sa imi schimb locul de munca si nu stiu cum sa procedez. (nu stiu cand o sa apara bebelusul si nu mi-as dori ca dupa atatia ani de munca neintrerupta sa `o dau in bara` chiar acum)
Pacat ca traim in Romania si trebuie sa ne gandim la bani inainte de toate......

Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Credit prima casa
Va rog, ma puteti ajuta cu un raspuns?
Multumesc mult
Buna ziua,
Am solicitat la banca creditul pentru prima casa,mi-a spus ca ma incadrez la salariu, mi-a cerut anumite documente, apoi mi-a spus sa caut locuinta pentru a putea merge mai departe la pasii care trebuiau urmati pentru a obtine creditul. Am intrebat daca sunt conditii impuse de banca in privinta locuintei, referitor la anul constructiei, si mi s-a spus ca nu. Am gasit locuinta, am facut antecontractul cu proprietarul, i-am dat avansul de 5% care se cerea pentru creditul respectiv, apoi am dus la banca documentele necesare,am facut raportul de evaluare cu un evaluator al bancii, care mi-a spus ca totul este OK, sa stau linistita ca banca imi acorda suma ceruta. Apoi s-a trimis dosarul la fondul de garantare, care ne-a respins cererea de credit pe motiv ca blocul este incadrat in categorii de urgente conform normativului P100-92 neincadrate in clasa de risc seismic corespunzatoare, conform capitolului 11 si 12. Doresc sa-mi spuneti cine este de vina in acest caz: Banca ca nu ne-a spus ca blocul nu trebuie sa fie vechi? Agentia ca nu ne-a anuntat inainte de a face demersurile ca blocul este incadrat la risc seismic? Evaluatorul care ne-a spus ca totul este Ok, dupa ce a evaluat locuinta?
Pot sa-mi mai recuperez avansul de 5% care l-am dat inainte, banii de la evaluator, avansul care l-am dat la agentie, banii care i-am dat la notar pentru antecontract?
Va rog ajutati-ma cu un raspuns, sa stiu cine este de vina si pe cine as putea da in judecata pentru a-mi recupera banii.
Va multumesc!
Răspuns la discuția foaia de prezenta - nereguli
Buna ziua,

Lucrez la o firma si programul este de la ora 8:00 la 16:30, 8 ore platite si 30 minute de pauza. Inainte aveam "condica de prezenta" pe care o semnam atat la venire cat si plecare in prezenta sefului de departament, de ceva timp s-a implementat un soft si validam cardul atat la venire cat si la plecare si pe baza inregistrarilor suntem pontati. Intrebarea mea este: daca am inregistrate / validate doar 8 ore de lucru in loc de 8h si 30' asa cum este programul cu tot cu pauza de masa (sa presupunem ca am intarziat 20-30 minute) este normal ca in acea zi sa fiu platita doar 7 h si 30 min, pe motiv ca nu am pontat la ora 8 ci la ora 8:20 sau 8:30 pana la 16:30? Si la sfarsit de luna sa se adune toate minutele (daca ai pontat peste ora 8:00) si sa fie scazute ore? La urma urmei pauza de masa nu este platita deci de ce sa o scada?! Nu cred ca este corect daca am 8 ore validate sa fie scazuta pauza de masa si inca 30 minute ca asa "rotunjeste" soft-ul respectiv. Mentionez ca eu nu mi-am luat pauza de masa la cantina societatii sau la birou, se poate verifica acest lucru, peste tot pontam cu un card personalizat. Am uitat sa specific: pe timpul vacantei de vara (timp de 3 luni) ajungeam foarte devreme la serviciu, cu circa 20-30 minute inainte de inceperea programului, dar atunci nu "aduna si nici nu rotunjea soft-ul" ca deh...erau minute in plus nu in minus....

In speranta ca ma veti ajuta cu raspunsuri, va multumesc din suflet!
O zi buna!
Răspuns la discuția autoturism furat dat in custodie
Buna tuturor,

Va rog sa ma ajutati....am un autoturism pe care il folosesc in baza unui contract de comodat. Acesta a disparut din locul de parcare platit din fata blocului, am anuntat la "furturi auto" (declarartii, poze la locul faptei...etc), dar in aceeasi zi l-am gasit (personal) in parcarea din spatele blocului, am anuntat politia, au venit (poze, amprente...etc)
Mentionez ca autoturismul nu are urme de fortare (doar geamul si usa de pe partea stanga erau deschise), nu este lovit, nu a disparut nimic din el. Sunt bucuroasa ca a aparut, nefiind eu proprietar.... Ce vreau eu sa va intreb acum, pot sa imi retrag plangerea (mentionez ca in declaratie am scris dupa dictare si am scris ca "ma constitui parte civila in procesul penal"), pot sa opresc cumva cercetarile? Nu vreau sa fiu chemata prin instante/procese (pierdere de timp) si ma gandesc ca poate nici nu a fost un furt ci vreo cunostinta a vrut sa faca vreo gluma si ii este frica sa imi zica deoarece eu am anuntat politia.
Va rog mult sa ma ajutati cu raspunsuri, va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția contract perioada determinata
geomih a scris:

au voie sa faca acel act si este perfect legal. fiind un act aditional semnat atat de angajator, cat si de angajat, se presupune ca reprezinta vointa partilor. angajatul are dreptul de a nu semna acel act aditional, daca nu este de acord cu ce se prevede in el.
ati intrebat in baza a ce se face acel act: raspunsul este: in baza vointei exprimate a partilor.

Mda, la noi la firma s-a facut acel act aditional la toate fetele intoarse din CIC si au spus ca asa se face dupa ce te intorci, adica te considera nou-angajat si contract pe perioada determinata de 6 luni......si nu s-a pus problema ca se poate sa nu semnezi!
Multumesc mult de tot pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția contract perioada determinata
geomih a scris:

daca inainte de CIC avea contract pe perioada nedeterminata, cand se intoarce e la fel. daca se modifica vreo clauza a contractului, trebuie sa existe un act aditional, obligatoriu semnat si de catre angajat. daca a semnat trecerea la perioada determinata, atunci si-a asumat riscul de a pleca din respectiva firma la terminarea perioadei. daca nu doreste acest lucru, sa nu semneze actul aditional.


Multumesc, dar ceea ce ma nedumireste pe mine este daca este legal sa faca acel act aditional sau este doar asa "o prosteala" ? Au voie sa faca acel act aditional "oricand si oricum "sau in ce conditii se face acel act, in baza la ce?

Multumesc inca o data pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția contract perioada determinata
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Sa va spun un caz real:
Un angajat pe perioada nedeterminata intra in CIC, revine dupa " x" luni sau dupa 2 ani si i se face contract pe perioada determinata (mai precis pe 6 luni) si la expirare nu il mai prelungeste si "out". La asta ma referam cand am scris ca "transforma" contractul din perioada nedeteminata in determinata. Nu stiu cat timp ar trebui sa te mai tina angajatorul dupa CIC sau ce obligatii ai ca angajat si el ca angajator intr-un astfel de caz.

Va multumesc!