avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate predoni

Activitate predoni

Buna ziua,

Am o societate SRL care are un imprumut de 80000 RON cu o rata de aproximativ 1000 de RON lunara.
Luna aceasta am avut un profit de aproximativ 60000 RON.
Intentionez sa inchid aceasta datorie bancara si sa achit toata suma ramasa de plata la banca, aproximativ 50000 RON.

As dori sa stiu daca pot sa platesc mai multe rate intr-o singura luna si daca contabilul poate sa inregistreze aceste cheltuieli in contabilitate fara sa incalce principiile contabilitatii?


Multumesc frumos.
trutanmarian a scris:

Este si nu prea. Eu procedez intr-un mod "original". Avand in vedere ca aceste facturi cu minus trebuie evidentiate si in Declaratia 394 si unele programe informatice nu permit evidentierea unor astfel de facturi decat prin creditul contului 401,fac inregistrari initiale prin alte conturi si anume :628/4426=401 cu minus,pentru reducere financiara si apoi in alta nota fac regularizarea :628=767.La pct.c)fac 609/4426=401 cu minus si regularizare :609=609.



Multumesc frumos.

Ma asteptam sa imi spuneti ca trebuie sa scriu doar doua note contabile.
401 = 609 (cu sume pe plus)
401 = 4426 (cu sume pe plus)

Iar cu Declaratia 394 nu am avut probleme.

Daca imi permiteti va rog frumos inca doua intrebari
Ce program de contabilitate preferati?
Si care din programele testate de dumneavoastra vi se pare cel mai bun?

Multumesc frumos inca o data.
Buna ziua,

Daca am o factura cu accize, si doresc sa fac un discount dupa ce am emis factura.
Se va face discount din accize?
Adica din toata valoarea facturii?

Sau... se face numai din pretul produselor si valoarea fara accize?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Conform pct.51 din Ordinul 3055/2009 reglementari contabile conforme cu directivele europene:
a) Reducerea comerciala acordata de furnizor direct in momentul facturarii ajusteaza (reduce) costul de achizitie al marfurilor si nu se inregistreaza distinct in contabilitate, ci prin intermediul conturilor de stocuri, 371 = 401
b) Reducerea financiara acordata de furnizor se inregistreaza distinct in contabilitate, 401 = 767
c) Reducerea comerciala acordata de furnizor, primita ulterior facturarii se evidentiaza distinct in contabilitate, 401= 609

Intrebarea este:
Cum inregistrez corect scaderea TVA-ului pentru punctele b) si c).

Este corecta nota contabila 401=4426 ?


Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Inainte de a discuta cu un avocat doresc sa stiu ce sa-l intreb.
Subiectul este "Dreptul de autor".
Doresc sa stiu care sunt legile ce trebuiesc citite pentru "Dreptul de autor".

Multumesc.
Buna ziua,

As dori sa stiu daca exista legislatie referitoare la normele pe care trebuie sa le indeplineasca un program de contabilitate.
Daca exista institutii de stat care ca ateste corectitudinea programului printr-un act oficial eliberat de acea institutie.

Multumesc frumos.